B R O J N O S T S T A N O V N I Š T V A

Autor Strici, Travanj 09, 2020, 04:30:57 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

estan

Ma Štrici, kad bismo išli u neke  detalje i šira obrazloenja, brzo bi se složili oko nekih stvari ili bar približili stavove. O svemu i ne trebamo se slagati, jer ljudi smo, nismo roboti.
A, tebi  :notworthy: što još pokušavaš održati neke dobre teme na forumu i pronalaziš slike i tekstove te daješ svoje komentare na njih, posebno ono o remorkerima ili SS Amerika, tako da se bar nešto dobro i zanimljivo ima ovdje pro?itati. Tko ima zamjerke, neka se potrudi bolje.  Možda bi mogao malo finije s onim, šta ?esto mijenja nickove, ali iako ga opereš i izgadiš uvijek ga usput i pohvališ za svaku dobru stvar koju napravi.

Strici

Huh kad bih se odmah osvrnuo na ve?inu napisanog, trebao bi dva dana za pisanje, a toga bi bilo toliko da se nebi sve htjelo i moglo pro?itati.
Ali da zasada napišem moje mišljenje o brojnosti ljudi.

Citat: estan  u Svibanj 12, 2020, 09:32:16 POSLIJEPODNE
Brojnost stanovnika nije bitna..

Brojnost ljudi na ovoj planeti je više nego bitna, ustvari i najbitnija za cjelokupni opstanak, ne zemlje, nas ljudi. Zemlja je preživjela malo ve?e „parazite“ nego što smo mi, ali mnoge duže i zadržala, pa je dalje opstala.
Mislim da smo mi stostruko ili ko zna koliko najkra?a „generacija“ koja je planet zemlju u pravom smislu zlorabila, i to u više nego doslovnom smislu.
Znaš sigurno šta se dešava sa skakavcima (ili drugim endemijama, ako je to dobar izraz?) kad se nakote bezkontrolno u masama.
Dobro nebi bilo ijepo napisati da smo se mi nakotili, ali ne?u namjerno napisati porodili, ali nešto izme?u bliže porodili bi bilo razmnožili. :icon_scratch:
Dal si svjesan onog dijagrama o stanovništvu od naprimjer nulte godine. Dal kapiraš šta se u zadnjih par decenija dešava. Dal znaš kako se dugo stvarao zrak, kisik, šta li ve? dišemo. Dal ti je jasno koliko u kratko vrijeme mi potrošismo, koliko onaj ser…. koji za tjedan dana da bi tamo negdje zaronio leti na drugu stranu svijeta i koliko je zbog njega prosipalo sveg i sva?ega ne samo po njegovoj ruti nego time i po cijelom svijetu, a to figurativno vrijedi za sve nas koji letamo i vozikamo se simo tamo, potrebno i nepotrebno. To samo malo, o nama, da nas ubrojim ne u ogromnu masu, nego bliže onima koji su bogati.
O onim drugima,za koje smatram izraz ramnožili malo prenježan, drugi put, kad nagutano malo provarim.

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Taj što leti na drugi kraj svijeta, javnom linijom, omogu?ava nekome da lijepo živi kod ku?e, usput malo se napuni energijo i poslije bolje radi ono što radi. Porast stanovnštva do granice koju zemlja ne može podnijeti je vrlo upitna stvar. Maltus je tvrdio da je to 500 000 , a neki njegovi sljedbenici i dalje podržavaju tu teoriju, iako odavno puno više ljudi živi na ovoj planetu, a to što stanovništvo raste je  posljedica poboljšanih životnih i higijenskih uvjeta. Doduše porast standarda u jednom momentu utje?e na smanjenje stanovništva, pogotovo kada se pojave povremene krize, ali tamo gdje su uvjeti života vrlo nesigurni, tu se ljudi više množe, jer nisu sigurni koje ?e i koliko djece preživjeti. Ne radimo ništa što ne rade i druga bi?a na zemlji, osim što imamo neke od nas, koji troše i zaga?uju više nego masa drugih, a oni najviše pri?aju o višku stanovništva i kad govore o smanjenju, tada ne misle na sebe ve? na druge. Znam da nisi jedan od njih i na tebe so to ne odnosi, ali utjecali su svojom propagandom na tvoje razmišljanje, koje je dobronamjerno, ali nije sasvim ispravno. Jer za znati šta tko stvarno govori i misi treba pratiti povijest ideja, što ve?ina ljudi ne radi i prihva?a derivate starih ideja kao nešto što je ispravna analiza aktualnih doga?anja.

Strici

Estane pogledaj bolje i probaj geometrijski pratiti krivulju, kako ide nagore se ustvari u srazmjeru i nemože nacrtati, a da me se sve ne ti?e, biološki nažalost naravno :fucyc:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Mogu ti odmah re?i da taj graf, kao i mnogi drugi kojima se nešto svakako želi dokazati, ne drži vodu. Naravno, ukupni veliki porast stanovništva u zadnjih 100 godina postoji, ali kroz povijest postoje oscilacije broja stanovnika. Npr u 13 stolje?u imamo veliki porast broja stanovništva, a u 14 stolje?u pad. Razlog su bili ratovi i crna smrt (bubonska kuga). Trenutno najbrže rastu?e stanovništvo je u Africi, dok u mnogim dijelovima svijeta imamo blagi porast, stanje ni pada ni rasta te pad stanovništva. Me?u zemljama s negativnim prirastom su i dvije najbrojnije, Kina koja ima nešto manji pad nego Hrvatska i Indija koja je u blagom padu, tj, spada u zemlje gdje stanovništvo niti raste niti pada, ali zbog neravnoteže muškog i ženskog stanovništva te pada plodnosti muškaraca i žena, moglo bi u skoroj budu?nosti do?i do ve?eg negativnog trenda. Rusija i SAD su zemlje s vrlo blagim porastom stanovništva, tj, u kategoriji kao i Indija, ni rast ni pad. Najve?i porast ima Nigerija, što prirodni prirast, što doseljavanje iz susjednih zemalja. ina?e, podru?je Zapadne Afrike je stolje?ima bilo podru?je stagnacije broja pa i pada broja stanovnika. Razlog su bile ?este epidemije, Izvoz stanovnika kao robova i sli?no. Istraživa?i su ?esto pisali kako su do ju?er vrlo napu?eni krajevi u vrlo kratkom vremenu postajali pusti, a lijep opis tih kretanja daje Henrykk Sienkiewicz u svojoj knjizi Kroz pustinju i prašumu. U njoj spomije oba uzroka, epidemije i trgovinu robljem. Suzbijanjem epidemija i ukidanjem trgovine robljem, afri?ko stanovništvo po?inje brzo rasti, a kako su op?i životni uvjeti ostali i dalje relativno nesigurni, stanovnici imaju potrebu za imati ve?i broj potomaka, jer još ne vide sigurnost da ?e npr. dvoje djece u obitelji biti dovoljno da oboje prežive povremene gladi, ratove te još uvijek epidemije, iako dvije najgore, kao bolest spavanja i velike boginje više ne kose milijune u kratkom roku, posebno bolest spavanja, koja bi znala pokositi kompletne populacije, kako ljudi tako i doma?ih životinja.

pelig

Citat: estan  u Svibanj 14, 2020, 09:54:20 POSLIJEPODNE
...Me?u zemljama s negativnim prirastom su i dvije najbrojnije, Kina koja ima nešto manji pad nego Hrvatska i Indija koja je u blagom padu, tj, spada u zemlje gdje stanovništvo niti raste niti pada, ...

Ne znam jesi li siguran u to. Koliko vidim, Hrvatska oma pad od 5 promila, a Kina porast od 5,9 promila. Kod Indije je porast 11 promila. Svaka od te tri zemlje spada u drugu kategoriju.

Strici

Estane, trudiš se svoje mišljenje dokazati, a ja pokazati to što ioš odavno oni koji misle na budu?nost, ljudima otvoriti o?i.
Vidi nasumce izabran ?lanak, samo par re?enica (od cijelog teksta), na ovoj složenoj slici poznatih novina, još prije skoro 9 godina.:

https://www.welt.de/wissenschaft/umwelt/article13519338/Ueberbevoelkerung-ist-groesstes-Problem-der-Menschheit.html 

A danas je kudikamo gora situacija. Moj prevod, samo ovoga što vidiš, a ostalo je ako se otvori link.
Otvorio sam drugi link koji mi je Google izbacio kad sam utipkao:
umweltverschmutzung wegen überbevölkerung  (zaga?enje radi prenapu?enosti), a takvih stranica imaš koliko od ho?eš

?ovje?anstvo se trenutno nalazi usred najve?e demografske promjene u svojoj povijesti. Nekoliko klju?nih figura ovog razvoja: Skoro tri novoro?ena svake sekunde.
Od 1960. do 2000 g stanovništvo se udvostru?io. Ove godine bit ?e nas ve? više od sedam milijardi, njema?ka zaklada za svjetsku populaciju (DSW) 31. listopada naziva klju?nim datumom.

Strici

Ako je itko malo znatiželjno zabrinut sigurno je o tome pro?itao i nije mu sljede?e potrebno dalje pratiti, a tema bi bila u prijevodu:

Mit o kontejnerskim brodovima pogodnim za klimu â€" NABU

Na njema?kom je, ali Google prevodnik sasvim razumljivo ovo prevodi, a što pak nije jasno, ustvari nije ni potrebno tih par rije?i razumjeti, jer ostalog ima toliko uvjerljivog i više nego previše.

Utipkajte:      „treibstof verbrauch von containerschiffen“   i otvorite odmah na vrhu naslov, a nisam ni druge gledao, ali takvih tema ima vjerojatno danima za ?itati:

Mythos klimafreundliche Containerschiffe â€" NABU

Pa kliknite na gornji naslov i otvori se pod linkom 

https://www.nabu.de/umwelt-und-ressourcen/verkehr/schifffahrt/containerschifffahrt/16646.html

tekst kojeg kopirajte i dajte Googleku da prevede.
Tako da ja sad ne bi toliko pisao pro?itajte i napišite, je l' ste to znali, dal vas išta brine? :icon_scratch:
A ovo je samo mali izvadak iz teksta, možda vas zaškaklja:
… brod srednje veli?ine od 12 000 TEU (prije godinu i kvarat najve?i brod je imao oko 21400 TEU)  troši u pod punim optere?enjem 300 tona teške nafte dnevno…)

Strici

Kako taj Korona virus ne jenjava, a jer se svašta pri?a, kad se malo zainteresiraš, kineze nemožeš zaobi?i.
?uo sam, a prije kratkog vremena novopro?itao; Kinezi eksperimentiraju s majmunima kojima "ugra?uju" ljudske razvojne (?) gene. Geneti?ari to osu?ujum a s moralnog stanovišta to nitko ne radi (?ak ni amerikanci? :laughing7:), ali u Kini nije zabranjeno i oni to rade.
Pa je tako  中國人   åœ‹å®¶ç§'學評論 = Kineski nacionalni znanstveni pregled   objavio   da su     znanstvenici s kineskog instituta za zoologiju Kunming uspješno ugradili ljudski razvojni gen u genomni rezus tek ro?enih (?) majmuna.
Pola majmuna je uginulo, a preživjeli su postali pametniji, ali su se razvijali polagano upravo kao ljudske bebe, ne majmunski brzo :icon_joker:.
Zamišljam si da su dobili takvog nekakvog "deliju" :   
    iz takvog embriona:     , a ko zna zašto to rade, možda se boje da im nestane stanovnika pa da ih "naštancaju" po potrebi :laughing7: :laughing7:.

Strici

Tako ako oni to rade, lako je mogu?e prihvatiti ono da je taj Korona virus "pobjegao" ili namjerno pušten iz njihovog laboratorija, a to da je pola (prepriranih) majmuna uginulo ; pa o smanjenju stanovnika je bilo govora od nekih zapadnih multimilijardera, to bi se moglo i povezati?
To stavljam ovdje,  ali se dvojim  bil pasalo bolje u "malo neozbiljnosti"?, al ipak ?u ovdje da bude s gornjim povezano, jer koliko je neozbiljno , pitanje je sad koliko može biti i ozbiljno?.
Ali nešto se pri?a, nešto o "uzgajanju" organa za "ugradnju" u ljude

https://immunology.sciencemag.org/content/4/41/eaau6298.long
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7293579/  ,

ali koga zanima, malo inicijative i sve se na?e, pa se nadam da su "unaprijedili" nabavku od one kakva je bila pri?a u kuloarima s na Kosovu?