Ratne mornarice drugih zemalja

Autor pelig, Svibanj 15, 2020, 11:49:57 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

pelig

Kako o našem HRM-u imamo ve? nekoliko tema, u kojima nismo baš pohvalno pisali jer se i nema što pohvalno za napisati, red je da se osvrnemo i na druge ratne mornarice. Pa po?nimo od najve?e, najja?e i najbogatije - ameri?ke. Izgleda da i oni, unato? silnom znanstvenom, financijskom i tehni?kom potencijalu imaju dosta promašaja. I to strateškog tipa. S jedne strane njihovi najja?i brodovi, nosa?i klase Gerald Ford su toliko kompleksni i skupi, da bi eventualni gubitak istih u borbi predstavljao težak udarac za njihovu mornaricu. A to dovodi u pitanje sam smisao njihovog postojanja.

Druga vijest je još zanimljivija; "?elnici Ameri?ke ratne mornarice odlu?ili su umiroviti  ?etiri gotovo nova ratna broda kategorije Littoral Combat Ship. Naime, iako im se starost kre?e od šest do 12 godina. USS Freedom, USS Independence, USS Fort Worth i USS Coronado još od 2016. ne sudjeluju u vojnim operacijama, nego služe kao plovila za obu?avanje i trening, te uskoro ?e vjerojatno završiti u rezalištu. Najavljeni kao manji, fleksibilni i multifunkcionalni ratni bodovi prikladni za djelovanje blizu ameri?ke obale, LCS modeli su se pokazali kao veliko razo?aranje. Razlog tome je veliki broj kvarova, i to u objema podklasama â€" Freedom jednotrupci od aluminija imali su stalne probleme s motorima, mjenja?ima i pukotinama na trupu, dok su Independence trimarani bili pogo?eni s korozijom i nevoljama s propulzijom.

Uzme li se u obzir da se i posljednja klasa nevidljivih razara?a Zumwalt pokazala kao promašaj, to ispada da u XXI stolje?u ameri?ka mornarica nije uspjela proizvesti plovilo zadovoljavaju?ih svojstava. Zanimljivo. Tim više, što glavni konkurenti, Kinezi i Rusi kro?e velikim koracima naprijed.

Strici

Ja baš i ne pratim te velike mornarice, ustvari sve ratne mornarice što ne zna?i da sam potpuno neupu?en.
Iako nisam dovoljno potkovan da podstaknem diskusiju, pa ukratko:
Kako je bojnim brodovima odzvonilo, tako odzvonjava i nosa?ima aviona. Ne zato jer su nepotrebni, ne ali zato jer su preranjivi. Putin, a time mislim na Ruse su sve okrenuli naglava?ke.
A ?ujem. Mislim da Indijci zapo?eli graditi neki nosa??
Tako su još bolje vo?ene i pogonjene rakete, dronovi itd su mnoga „gvož?a“ poslali ili ?e u „stara gvož?a“, uvjeren sam :icon_scratch:.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pelig

Koliko god jesu ranjivi nosa?i, ipak su oni nužni za svaku zemlju koja ne drži mornaricu samo za obranu. Ako jedna zemlja želi voditi agresivnu politiku mora imati nosa?e i desantne brodove. Kako su i jedni i drugi dosta ranjivi, to bivaju središnji brodovi neke flote, ?ija je isklju?iva funkcija da im pruža zaštitu. I to je funkcioniralo do sada, ali protiv ruskih nadzvu?nih raketa, baš i nema neke obrane.

Indija gradi nosa? jer kao velika zemlja s aktivnom vanjskom politikom i strateškim položajem u indijskom oceanu to i mora imati. Ali to je ipak srednji nosa?, što je i primjereno za Indiju. Ve?i problem su im odgovaraju?i avioni. Mislim da za to još nisu našli pravo rješenje.

Strici

Sve to stoji, odnosno do sad je tako bilo.
Ali i 100 raketa, ovih novih „Putinovih“ je tisu?a puta jeftinije nego samo jedan nosa? aviona.
A bar jedna ?e ga pogoditi, a samo ga jedna može potopiti. Sve se je okrenuo naglava?ke.
Naravno da je to samo moje razmišljanje, ali ja imam vraški dobru fantaziju i ?esto sam u pravu-
Nedaj bože da se mnogo?ega i obistinilo.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pelig

Nije to samo tvoje mišljenje. Toga su i sami svjesni. Ti brodovi jesu tehnološki vrhunski, oni mogu podnijeti i desetak pogodaka tih raketa, ali što veliš razlika u cijeni, je ono što im zadaje glavobolju. Mogli bi oni graditi i manje i puno jeftinije nosa?e, ali tada više ne?e biti superiorni super ambicioznim Kinezima. I sada su vjerojatno na sto muka. Jer vrlo je jasno da ?e uskoro i Kinezi do?i do nadzvo?nih raketa.

Strici

Svejedno je njima odzvonilo, a tehnika vertikalnog slijetanja/uzlijetanja je sve sigurnija, pa i ne trebaju biti toliko duga?ki, a samo jedan pogodak malog punjenja, „malo ja?eg mišunga“ i ode nosa? bogu za kurira i sva okolonaokolna pratnja s njim :icon_scratch:

pelig

Mislim da nije baš tako. Ti avioni s vertikalnim uzletanjem i slijetanjem se ne mogu mjeriti s "obi?nima", niti mogu nositi naoružanje potrebno za potopiti ve?i brod. A ameri?ki nosa?i su odista golemi.

Strici

pero

pelig

Ne bih ja to rekao. Mislim da ih ima dosta, a drugo je pitanje koliko ih sluša. Me?utim, budimo iskreni, niti su nosa?i krenuli u izgradnju za vrijeme Trumpa, niti su to LCS-ovi, niti nevidljive fregate! Dapa?e u vrijeme Trumpa su druge dvije klase otpisane kao neperspektivne, što ukazuje na dobru kontrolu štete. A na isto ukazuju i neki drugi potezi, što je za moj pojam jako pohvalno.