Ratne mornarice drugih zemalja

Autor pelig, Svibanj 15, 2020, 11:49:57 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Evo za sada nekoliko slika tog daljinski upravljanog bezposadnog ?amca:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Na po?etku  dronovi u vojnoj upotrebi bili su uglavnom u zraku.
Nekoliko nacija upravo razvija kopnene dronove, a ve?inom su sli?ni malim tenkovima.
Koliko se sje?am i Srbi su izmislili  malog Lazara.

Dakle u zraku na kopnu, a zadnji su u i na vodi.
Izraelci ih imaju ve? nekih 5 godina (ovdje pokazani Seugall 301), a Turska je prošle godine kranom spustila u more i svoj morski dron koji upravo prikazujem.
Pa o njemu rujna prošle godine piše:
Turska tvrtka za proizvodnju oružja Ares Shipyard razvija je i proizvodi  besposadne ?amce dronove "ULAQ" serije za tursku mornaricu, a služit ?e ponajprije zašiti luka i diverzantskim akcijama.
Ne samo, jer najnovije ?itam tvrtka Ares Shipyard je saop?ila da je promjenom dizajna, to jest promjenom naoružanja ?amac dron postao i "lovac podmornica". Namjeravaju godišnje proizvoditi pedesetak dron ?amaca za vlastitu mornaricu i prodaju zainteresiranima.
Dakle kao i izraelski izmjenom opreme i oružja postao univerzalniji.
Najnovije je da za besposadni dron ?amac, tvrtka razvila i opremu kojom detektira i lovi male diverzantske podmornice,

Ovdje opremljen malim torpedima
a navodno može detektirati i pojedina?ne diverzante, te  djelovati u sprezi s drugim besposadnim ratnim makinjama, uklju?uju?i dronove.
Zasad ne?e djelovati autonomno, ve? ?e naredbe primati s kopna ili zapovjednih brodova.

ULAQ dron može biti opremljen i  raketama, a uspješno testiranje je upravo završeno.

To?ne specifikacije novog drona još nisu poznate, ali zna se da dron ?amac ima autonomnost od 216 Nm i može ploviti brzinom do 35 ?vorova.
Prva varijanta ULAQ dizajnirana je za površnu borbu na moru i testira se (to u rujnu prošle godine). Ima domet do 400 kilometara i najve?u brzinu od 65 km/h.
Dug je 11 metara. Raketni ima 4 laserski vo?ene rakete Cirit dometa do 8 kilometara i 2 rakete L-UMTAS. One su tako?er laserski navo?ene, imaju sli?an domet, ali nose eksplozivno punjenje bolje prikladno protiv oklopnih ciljeva.

plovi na raketno testiranje

Cilj pogo?en
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Zapo?eo sam o nad i pod morskim dronovima bez nekog uvoda, pa sada malo o njima, jer o lete?im ima puno toga poznatoga.
Uglavnom dronovi podmornice; mislim na male, služe i motaju se u lukama i blizini luka, sigurnosti radi naravno, a tu spada i otkrivanje i uništavanje mina.
Svatko i s malo fantazije može si zamisliti kako ih mogu upotrijebiti diverzanti, a ne bi me ?udilo da su ti mali podvodni dronovi nedavno bili upleteni u sabotaži na plinovodima.
Nadvodni je neki dan pogodio i oštetio zasada komandni brod Ruske Crnomorske flote, a jedan je prije nekog vremena prona?en nasukan pred Sevastopoljom. (Ima tu gore jedna slika)
Takve moderne nad i pod vodne dronove zadnje desetlje?e konstruiraju i ispituju neke Mornarice, a neke ih i upotrebljavaju, primjer je i Ukrajinski koji je oštetio Rusku fregatu.
Izvjesna izvjestiteljica i novinarka "Kate Kochetkova" je prije sedam i pol godina prva napisala opširnije i jezgrovitije o dronovima, posebno o tim koje upravo spominjem, pa da ja ne tupim, koga zanima neka si sam njeno pisanje pro?ita.
Nije ona neki specijalist za dronove, ali profesionalna novinarka koja si je uzela vremena i bolje objasnila. :icon_scratch:

fti?ek

Pogle? si malo pri?u o potaplanju patrolneg broda jugomornarice v spitskih vrati, navodne su hrvaški diverzanti koristili neku vrst vo?enog torpeda dakle dron?eka

Strici

Napiši gdje ima o tome da nemoram tražiti, a rado bih to pro?itao :wave:

Strici

Ovo je izvanplanski postavljeno ovdje, a povezano s temom jer se spominju Admirali, a oni su u svim mornaricama svijeta, pa je onda temom i ovdje.

Tako da se nadovežem na komentar u slici; za mene je to "pre...avanje".
Mislio sam da je samo kod nas ta "rastrošnost" visokih ?inova, a bez pravih temelja.
Iako Engleska nije neka "šuša" i ima ogromnu tradiciju, pa neka im bude, ali sveisto bi i mi "broj?ana si?a" mogli konkurirati ?inovima te kategorije.

Strici

Tamo kod "Ophodni brodovi HRM"-a je bilo nešto o pram?anom valu eventualne korvete za HRM, to ja samo oprezno primijetio ne tvrdio, jer nisam stru?an.
Pa ne budi lijen pogledah internetskim prostranstvom i samo s nekoliko primjera da pokažem kako ja zamišljam pram?ani val nekog brzog ratnog broda, naravno vitkog, kakvi su otprilike bili razara?i, nekad bili, možda trupom i danas?

Strici

Kako me krme kod nekih starijih brodova oduševljavaju, pramci u ovakvim situacijama pogotovo ratnih brodova me fasciniraju.

:angel9:

Strici

Ili ovaj plovi sa preko 30 ?vorova brzine:

Strici

Ne znam dal se to kod nas pro?ulo, (nije ni ovdje gdje živim), al opet se desio napad kajak dronovima u Novorosijskon naftnom terminalu.

To je dalje isto?no u  Crnom moru, gdje se ruska mornarica sklonila baš zbog tih ukrajinskih napada, diverzantskim dronovima, zapo?etih prije nekoliko sedmica.

Sjetite se blizini Sevastopolja jedan nasukan dron trupom sli?an kajaku, a drugi je pogodio fregatu na vezu.

Pa se is?u?ivalo na neobi?nom obliku trupa i blesavo naga?alo kao ?iji je to dron, kao ?iji bi dron to mogao biti, jer se Ukrajinci nisu izjašnjavali, a mi svi blesavi pa nemamo pojma. :laughing7:
Pa je reporter Howard Altman svima nama koji nismo ni slutili ni imali pojma da su Ukrajinci poslali dronove to objasnio i ovdje napisao:

https://www-thedrive-com.translate.goog/the-war-zone/ukraines-shadowy-kamikaze-drone-boats-officially-break-cover?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=de&_x_tr_hl=de&_x_tr_pto=sc

Dronovi  koji su u izradi dugi su 5,5 m za koji mogu nositi bojevu glavu do 180 kg s najve?om brzinom do cca 50 Nm/h. Svaki košta 240.000 â,¬ i to sa zemaljskom autonomnom kontrolnom stanicom, transportnim i skladišnim sustavom te "podatkovnim centrom", (tako to on) a prema web stranici.
Nejasno je što se to?no podrazumijeva pod podatkovnim centrom, a službenici UNITED24 nisu htjeli objasniti, navode?i brigu o operativnoj sigurnosti.
Itd, itd, koga zanima neka si sam dalje prevodi i prati od linka po?evši.