POMICANJE BETONSKI BLOK ZA SIDRENJE / MRTVO SIDRO / KOLPOMORTO ARHIMEDOV ZAKON

Autor frazov, Kolovoz 24, 2020, 12:48:13 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

frazov

Pozdrav svima,

Postoje razlicite tehnike pomicanja mrtvog sidra, od pomicanja barkom i 5-6 teskih prijatelja na provi, do ronioca koji koristi balone/padobrane...

Meni najblizi nacin je sa praznim bacvama/kantama/kanistrima. Tako da se odre?eni broj istih priveze za KM (kolpo morto) sto ga sprijecava da potone u potpunosti.

Moje pitanje za one koji dobro barataju Arhimedovim zakonom je slijedece:

Kako izracunati potreban volumen zraka (broj bacava/kanti/kanistara) koji ce sprijeciti da KM mase cca 720 kg potpuno potone?

hvala

frazov

Nismo li na taj nacin dobili volumen zraka koji bi drzao blok iznad povrsine? Kao neka splav/ponton...
Jer to je otprilike 38 kanistara od 20 lirara.
Me?utim mislim da se stvar mijenja ako se blok objesi kao luster za plutace.
Nije problem ni da plutace budu ispod povrsine mora, samo da se blok odvoji toliko od morskog dna da se njime moze manipulirati...

pelig

Damir s

Stvarno ne znam dali se vi svi skupa zahebavate za pomaknuti kolpomorto sa 40 tak kanti ili zahebavate nas  :BangHead: . Pitaj starije ljude va lucici pa ce ti reci najdednostavnije i bez matemotike da zemes kaic ukrcas par ljudi i sa njima mozes setati blok kamo zelis cista prosta fizika. Ali Strici ima vaznijega posla nego kolpomorto :wave:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)

Darko

to je golemo... cca 1m x 1m x 29 cm
okvirna gusto?a betona je 2,5 t/m3
Dakle, tvoj uronjeni KM ima težinu oko 430 kg jer na njega djeluje uzgon vlastitog volumena.
Kante ili bove mogu se vezati na jedan kraj dugog konopa koji se provu?e kroz anel KM i druga strana konopa ide na provu broda. U tom slu?aju bove dižu polovicu težine - cca 215 kg, pa treba 215 litara kanti.
Ovo funkconira uz uvjet da prova broda može povu? 250 kg, i onda motorom lagano u krmu, kako povu?e brod, kante potonu, a KM se diže od dna i premješta.
Nisam probao sa ovako velikim KM, pa možda treba ve?i brod, ili još dodatnih fiksno vezanih kanti na KM da rasterete brod.

Strici

1m³ betona od šljunka ima oko 2,3 tone

1m³ armiranog betona cca  2,5 tone

1m³ suhog pijeska ili šljunka je oko 1,7 do 1,8 tona

1m³ vode je 1 tona

Pak kad uroniš 1m³ betona u vodu tog ?e u vodi biti 1 tonu manje. To ja onako iz logike, pravilno ra?unati sam odavno zapustio.
A najvažnije je da se radi kad ima najmanje gledalaca, jer je muka gledati i slušati svekoliko deranje i pametovanje; mislim to u Dalmaciji.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Damir s

Pobro si loncice Strici ,  m² nema nikakve tezine ali zato za m³ moze se izracunati neka tezina :thumbsup:
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)