Centriranje motora

Autor vragec32, Ožujak 06, 2009, 10:19:11 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Dario

Citat: vragec32  u Ožujak 08, 2009, 11:05:07 PRIJEPODNE
Maris, sad bih te najradije pitao: "A što ti je to?", ali nemoj odgovarati, barem ne dok ne otvorimo neku novu temu s tim u vezi. U uvodnom tekstu ove teme najavio sam nešto kao "Promjenu bukole" ali sad mi se ?ini da bi tema mogla biti šira - ne znam ni sam kako ju nazvati, možda "Prednji ležaj osovinskog voda" ili za sve u vezi osovinskog voda "Osovinski vod", tako nekako, možda (prijedlog Dariu) otvoriti cijelu grupu "Osovinski vod" kao što imamo za Motore. Naziv bi trebao biti "prepoznatljiv" i ne preop?enit. Dario, presudi! ;D ;D ;D

svakako bi trebalo otvoriti temu ali nisma pobornik previse kaegorija 

vdusevic

Evo mene ljudi moji opet (i on je opet doša na bevandu, kako ?ujem)
Ima li tko iskustva s nekakvim "finim namještanjem koli?ine povrata goriva"?
Imam yanmar 2 gm 20 i do sada je bio ugra?en u brod bez gumenih nosa?a, "u tvrdo". Prije dva mjeseca smo izvadili brod, izva?en je motor, prilago?eno ležište za gumene nosa?e, ?itaj, ispilano, plastificirano, piturano, izva?ena je statvena cijev, stara osovina i trnela te sve skupa zamijenjeno novom, širom osovinom, novom statvenom cijevi i volvo bukulom, motor stavljen na gumene nosa?e, centriran i isproban nakon spuštanja u more (meštri ?e vidjeti da sam presko?io par sitnica poput nove prirubnice i da ne duljim, radili su i još rade de?ki iz Scam-a jer je kompletan hardver njihov).
Dobio sam to da je na probnoj vožnji plovidba motorom neizmjerno ugodnija, vibracije su nestale a buka se znatno smanjila. Brod reagira druga?ije nego prije jer je promijenjen i vertikalni kut osovine u odnosu na trup, stara osovina je bila postavljena pod manjim kutem pa je "pilala" teflonski ležaj škroka a i samu sebe, još je nisam pogledao. I sve bi bilo OK ali.... do 1800 o/min osovina se vrti potpuno mirno, gotovo bez ikakvih vibracija. Divlji ples osovine po?inje od 1800 i traje do 2200 o/min (to?no tamo gdje najviše treba i najviše se koristi) a meštri kažu da treba fino namjestiti koli?inu goriva koju pumpa vra?a jer to može biti razlog pove?anim vibracijama motora a time i ko?e i osovine. Vidim da im se to baš i ne radi, o?ito je nešto što treba u finjaka a ne može se previše naplatiti, k tome je i sezona radova na brodovima u punom jeku pa ima isplativijih poslova. Prije ovoga zadnjega servisirali su mi i kop?u jer je zvuk kop?e više sli?io mlinu nego normalnom prijenosu snage. Uostalom, na brod nosimo ve? mljevenu kavu. I Bibinjsko vino, kad ulovim Sikija
Zna li netko štogod o tom povratu goriva vezano uz vibracije?

jazavac

Prvi put ?ujem da povrat goriva ima veze sa vibracijama i iskreno ne vjerujem u to dok mi se ne dokaže. Isto tako prvi put ?ujem da se povrat goriva - štela!?! To je jednostavno višak koji špruc nije iskoristio i vra?a se u rezervar ili kod nekih motora u primarni filter goriva i tu se nema što štelati, bar koliko je meni poznato. Ina?e svaki motor ima neke 'divlje' okretaje pri kojima se stvaraju ja?e vibracije i te okretaje treba u pravilu izbjegavati. Ako se ti okretaji baš poklapaju sa okretajima na kojima se normalno vozi motor (što mi se malo u tvom slu?aju ?ini premalo - treba vidjeti tablicu sa krivuljama motora) možda rješenje traba potražiti u mekšim ili tvr?im amortizerima. Ja sam imao slu?aj baš kod SCAM-a kad sam kod njih kupio motor (lombardini LDW 602) amortizeri su mi bili pretvrdi i prenosile su se vibracije na trup. Pa sam uzeo mekše i riješio problem, ali moram izbjegavati okretaje izme?u 1500 i 2000 rpm, no  'normalni' okretaji kod tog motora su od 2200 do 2700 rpm pa nemam problema.
Dali si provjerio da je motor centriran kako treba?
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

vdusevic

Ma ?uj, i ja sam mislio da me muljaju pa sam pitao meštra koji mi ina?e održava motor (za njega sam siguran da zna) i on kaže da to postoji ali isto kao i ti sumnja na centriranje jer se taj povrat po njima (i njemu) namjesti u tvornici i više ne dira. Zajedno govore o nekakvim oprugicama koje se moraju fino naštelati. Nosa?i su Yanmarovi, baš za dvicu.
Opet, meštar iz Scam-a zna posao jer održava Elan 31 mog prijatelja s istim motorom (moj brod je "pola broja" manji) i tamo 2GM prede kao ma?i?. Vibracija osovine, jasno, nema.
Radne okretaje mi je preporu?io stari barba od broda, rekao je 2300-2400 a max. 2500-2600 u slu?aju potrebe. Meni je brod na 2200 lovio 5,7 - 6 milja ovisno o struji i valu (i algama na trupu, jasno) pa ga nisam tjerao više jer bih za koji kabel brzine dobio puno ve?u buku.
Kako bilo, ovaj tjedan ?u se na?i na brodu s meštrima i vidjeti što je. Rekli su mi da je motor u centru pa ?emo vidjeti kako radi.

jazavac

A ?ovjek u?i dok je živ  :toothy4:
Ako su nosa?i original, motor centriran, a prije na istim okretajima motor nije vibrirao i na drugim brodovima isto ne trese onda je stvar zbilja ?udna. Pada mi na pamet da imaš u motoru nekog japanskog gremlina ili poltergeista ali otkud on zna na koliko se motor vrti  :laughing7: pa tu ideju odbacujem  :toothy9:
Dakle ostaje to štelanje povrata goriva, ma koliko ?udno i bez logike bilo.
Obavijesti nas ovdje o daljnjem toku doga?aja :dontknow:
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

vdusevic

Prije nije vibrirao, jadan, jer je bio u?vrš?en utvrdo, bez gumenih amortizera direktno na postolje. Prema motoru je bila postavljena osovina, kop?a je isto platila svoje a ležaj škroka se doslovce morao sna?i s kutem osovine. Rezultat svega su bile dvije slomljene vide od ?etiri na trneli (?udio sam se zašto te vide meštar priteže sa strahom kad je mijenjao lojne pletenice i vanjsku gumu, skužio je da je sve skupa slabo). Mislim da sam sa prijašnjim prijenosom imao veliku sre?u - da se nije sve skupa razletilo na po mora.
Javit ?u rezultat podešavanja i tražit ?u meštra da mi pokaže što radi; 2GM ima dosta po Jadranu pa neka ljudi znaju ako im zatreba. Vjerujem da ?e pošten odrivni ležaj, python, riješiti sve, ali tek idu?e godine (iscican sam do zadnje kune minusa)

vdusevic

Evo ga, pokusna vožnja je obavljena - sve skupa je mirnije nego prije (to i je) zbog "izmijenjenih ležajeva i semeringa kop?e". Krivac za vibracije je sada propela, niti govora o nekakvom štelanju povrata goriva, to ne treba. Dakle, sve skupa - nisam siguran da nije muljaža u HR stilu - pola je istina a druga polovica je "baš mi se i ne radi" jer je najprije bila kriva kop?a, pa onda famozni povrat goriva koji na koncu nije kriv i sada je propela. U svakom slu?aju, ?injenica je da sam zadovoljan utišanim motorom na gumenim nosa?ima, volvo bukula je sigurnija od trnele, barem od onoga što sam imao prije, a i osovina je sada standardna, fi 25, za prijašnjih fi 22 u Zadru nema ni ležaja ni i?ega drugoga. Za propelu ?u zvati Adriatic propellers, tu su mi u Zadru pa možda tako riješim problem.
U stvari, ima mi logike u onome što govore, nebalansirana propela sigurno stvara vibracije a i idu logi?nim redoslijedom (riješiš motor, pa kop?u, pa osovinu i na kraju propelu).
Samo, ki ?e to platit... 

jazavac

Citat: vdusevic  u Svibanj 21, 2013, 09:28:00 PRIJEPODNE
volvo bukula je sigurnija od trnele,

Nije! Meni je zbog toga mogao potonuti brod, da mi nije bio na oku. Sad imam trinele i miran san!

vragec32

Citat: jazavac  u Svibanj 21, 2013, 03:02:38 POSLIJEPODNE
Citat: vdusevic  u Svibanj 21, 2013, 09:28:00 PRIJEPODNE
volvo bukula je sigurnija od trnele,
Nije! Meni je zbog toga mogao potonuti brod, da mi nije bio na oku. Sad imam trinele i miran san!
Dokaži!
Šalim se. Naime, nemam pojma što je trinela dok za Volvo bukolu jako dobro znam što je (jer je mijenjam svakih par godina) :(
Može kratak osvrt na to ?udo? Zašto je bolja, kako funkcionira i tako to ... molim!

jazavac

To je brtvljenje sa lojnim pletenicama koje se stiš?u prstenom a kojeg potiskuje velika matica ili dvije manje bo?ne matice. sistem koji se koristi za brtvljenje osovine na primjerice pumpama koje nemaju grafitnu brtvenicu (''šupernicu'').
U biti, ako je pletenica kvalitetna, i obi?no ih ide 3-5 komada, u vožnji uvijek mora procuriti koja kap mora, sistem se ne grije ili bude mlak do topao, a kad motor stane, nebi trebalo curiti. Ako malo curi, prsten se malko dotegne i to je to. lojne pletenice se miijenja...svakih deset-petnaest  godina. Jednom godišnje se može malo podmazati lojem ili nekom maš?u koja ne šteti gumi. Jeftin i pouzdan sustav koji zahtjeva povremenu kontrolu. Kod volvo bukule, par godina ne curi, a kad procuri nemožeš zaustavit. Ne možeš ju promijeniti u moru, mora brod na suho (možda se i može, ako ima dovoljno mjesta kod mene ga nema), dok lojne pletenice bez problema mijenjaš u moru. VP bukula košta preko 100 Eura i trebalo bi ju mijenjati svakih 5 godina zbog preventive. Lojne pletenice koštaju...20-30 kn, loj u mesnici dobiješ za 0 kn.

To je volvo brtvenica. Ovo dolje je klasi?na brtvenica sa trinelama, prilago?ena motoru sa amortizerima, u usporedbi sa VP brtvenicom: