Centriranje motora

Autor vragec32, Ožujak 06, 2009, 10:19:11 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

jazavac

Dakle...VP brtvenicu moraš isto podmazati 2-4 puta godišnje, pritom ju moraš deformirati da u?e tubica za mast, pa poslije neko vrijeme curi a nikad nisi siguran koliko si uspio dobro podmazati.  Moraš paziti na zrak svaki put kad brod ide u more. Može procuriti bez najave (što se meni desilo - doduše nisam ju promijenio na 5 godina, bila je šesta godina i mislio sam to napraviti pri slijede?em 'dokovanju'). Kad procuri, curi sve ja?e, ako ju ne?im stegneš grije se...

Lojne pletenice odrežeš na mjeru, da obujmi osovinu i da se 'glave' ne dodiruju, da bude 2-3 mm lufta, i slažeš ih u križ. Tako voda može pro?i korz pletenice i hladiti ih. Tu se kod dobro poštelanog sistema radi o kapima, recimo sad zadnju vožnju do Raba i nazad po?etkom mjeseca, 9 sati vožnje, dobio sam decilitar vode. Kako znam? Ispod brtvenice imam kanticu od ulja porezanu na pola i kaplje  u nju.  Osovina se vrti lagano kao i kod VP bukule.
Ja sam imao to na pasari 20 godina bez problema. Prošle godine sam opet prešao na lojne pletenice, no imao sam problem koji sam poslije riješio:
Kupio sam novu lojnu pletenicu u du?anu nauti?ke opreme. Složio sve po PS-u, a ležaj se grije, ili curi previše. Pa sam se neko vrijeme švercao tako da bi svako malo (jednom mjese?no)  nagruvao masti i bilo je ok, dok sam ove zime uhvatio vremena i mesara, rastopio loj, u njega ubacio novi komad lojne pletenice, složio na mjesto i odonda nemam problema, nit se grije, nit curi, jedino na ler gasu kad osovina lupa po pletenicam zbog poja?anih vibracija motora, ali to mi se dešavalo i sa VP bukulom. Dakle, ne tržištu valjda više nema kvalitetnih lojnih pletenica, ova koju sam kupio od po?etka mi se ?inila nekako 'suha', preškrto natopljena lojem. Ali ta je tehnologija sre?om  dovoljno primitivna da se i problemi rješavaju jednostavno i u hodu  :laughing7:
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

vdusevic

To bi išlo uz na?elo s kojim se slažem: što jednostavnije, to sigurnije. Moja klasi?na brtvenica nije imala dodatni otvor za mast no to i nije neki problem, rastaviš, podmažeš i vozi dalje. Nisam to znao pa su mi lojne pletenice bile otvrdle i suhe, bez masti, tko zna kad su bile mijenjane. Vidjet ?emo kako ?e raditi VP a u me?uvremenu sam doznao da sre?ivanje propele nije ni dugotrajno ni tako skupo obzirom na rezultat.
Jazavac, malo sam na moru s ovim brodom, par godina. Polako u?im o stvarima poput prijenosa, ispostavilo se da uvijek moraš filtrirati tko ti želi samo izvu?i lovu a tko stvarno radi da napravi posao. Tebi je vjerojatno osovina pristupa?nija, meni je pregled osovine više nalik suludoj gimnastici: uvijek završim glavom kod otvora a nogama izvan gavuna smotan u osmicu a mojih sto kila mi baš i ne pomaže.  :sad10:Kad sam ih samo natukao!? Zato sam i išao na VP. Navodno, stisneš ju pri puštanju broda u more da procuri i zaboraviš na nju. Sad mislim da bi bilo pametnije staviti VP s otvorom za mazanje, ma što rekli meštri.
Znaš što: da da Bog malo vremena pa da prestanem kakiti po forumu i kona?no krenem van iz Vitrenjaka. Kosti me bole od želje za morem :homework:

jazavac

Ma na miru si par godina ali treba poštivati upute proizvo?a?a o podmazivanju i promjeni brtvenice - 100 ojri?a svakih 4-5 godina i nije strašno, ali prizor salona punog mora koji me do?ekao nije mi se svidio. Sre?om je sistem plovak-pumpa dobro odradio svoj posao.
Nije ni meni baš pristupa?no kle?ati iznad motora i šarafiti po brtvenici ali volim kriti?na mjesta držati pod kontrolom i sa ovim se osje?am sigurnije.
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

vragec32

Jazavac, zaista puno hvala na tako detaljnom odgovoru!  :thumbsup:  :D
Kad si ve? pokazao dobru volju (po ne znam koji put) da te gnjavim dalje:
- može li se "brtvenica s trinelama" negdje nabaviti gotova ili se daje nekome raditi (35 mm osovina)?
- što su trinele (nepoznat mi je pojam)
- koji je materijal najbolji? Bronca, bakar ...

Nekako imam osje?aj ako se da nekome tokaru raditi da ne?e biti skuplje od (jedne) Volvo bukole.
Sje?am se da je za 35 mm osivinu prije nekoliko godina Volvo bukola koštala nešto preko 1000 kn.

jazavac

Trinela je lojna pletenica. Ima za kupiti u  du?anima za nauti?ku opremu, ali ko što rekoh, fali im dobro kupanje u rastopljenom loju. Ako ne na?eš, ja ti kupim kod nas i pošaljem.
Tokar koji je radio u škveru bi trebao znati napraviti brtvenicu od bronce. Meni ja za novu maticu uzeo samo 50 kn. Osnovne mjere su vanjski promjer statvene cijevi, debljina lojne pletenice (moja je 6 mm, imaš i deblje), promjer osovine, i duljina raspoloživog prostora da imaš mjesta izme?u rastavljene brtvenice i flan?e na kop?i za  mijenjati komade lojnih pletenica. Dio u koji ulazi pletenica mora biti dug bar 5 ili 6 promjera lojne pletenice. Dio  za gumeno crijevo koje spaja statvenu cijev i brtvenicu dug je barem 2 do 2,5x  promjera statvene cijevi, ili 1cm + 2x koliko je dug dio na VP brtvenici koji se navla?i na statvenu cijev.
Ostale mjere (prsten, matica, kontramatica, mazalica, debljina materijala) neka napravi tokar.
Uzmi u obzir da je brtvenica sa trinelama dulja od VP brtvenice i traži malo više prostora.

gindac

Na novijim brodovima se prakti?ki više ne ugra?uju šupernice sa lojnim pletenicama, ve? novija rješenja sa ve? opisanim volvo šupernicom ili neki sli?nim gumenim brtvama poput semeriga.
Neki prizvo?a?i nude brtvenice osovinskog voda poput ove od Vetusa
http://www.vetus.com/stern-gear-systems/water-lubricated-stern-gear/vetus-bronze-flexible-inner-bearing-with-dual-lip-seal-35-mm.html
ili elike radici
http://www.elicheradice.com/serie-leggera-tipo-semirigido-con-astuccio-di-lega-otman/

Osobno volvo  šupernicu smatram kao dobro rješenje bolje nego klasi?na lojna šupernica.
Za one koji ne znaju kamo idu nema povoljnog vjetra

jazavac

Ma dobra je ako se preventivno mijenja prije nego propiša.  To je odli?no riješenje za npr. vlasnike jahti koji imaju brod 11 mjeseci vani, pa okrenu telefon svog mehani?ara u marini i kažu mu da im sredi brod do 1.8. i do tada napravi u makini sve što treba. Takvima tih 100-200 ojra svakih par godina niš ne zna?i.
Eto mene je iznenadila na ružan na?in a imam alternativu koja me nije izdala 20 godina.
Ima još raznih sistema, neki bolji neki loši, kroz neke prolazi morska voda, u nekima se semerinzi kupaju u ulju itd itd. Uglavnom relativno komplicirano i složeno za održavanje; kod lojne pletenice u slu?aju nužde možeš ubaciti bilo što, primjerice spužvu natopljenu uljem, komad krpe sa uljem ili maš?u i td. O?u re?, dovoljno je primitivna i u?inkovita da te ne može ružno iznenaditi na moru ako se bar minimalno razumiješ u tehniku.

kegnatz

aj da podignem ovu staru temu, da ne otvaram novu... Yanmar 9, '95. godište, na gumenim nosa?ima... kapi i na vezu svako par sekundi... samo stavit novu trnelu nato?anu lojem i pritegnut na na?in da samo u vožnji kapi tu i tamo i to je to, ili treba još što... ?

kenjac… pomalo…

jazavac

Za po?etak, dovoljno je novu  lojnu pletenicu (ili dve, tri, koliko ih ve? ide u brtvenicu) i lagano stegni, da se osovina vrti lako, ali da ne kaplje. U vožnji provjeri (pažljivo, ?uvaj ruku da ju na uhvati prirubnica) da se ne grije, do 45-50°C je ok (to se ve? jedva drži rukom), ako ide preko toga malo popusti, kap-dve svakih 4-5 sekundi u vožnji se može tolerirati. Prvih 40-50 sati ?e trebati ?eš?e dotezati dok sve skupa ne sjedne na mjesto a poslije  toga bi u pravilu u mirovanju trebalo biti suho a u vožnji pokoja kap i da se osovina lako vrti.  Ne?e škoditi ni provjera dali je motor centriran. Prvom prilikom kad brod ide van, izvuci osovinu i provjeri jeli pojedena na mjestu gdje je trinela i ležaj u skroku, ako su kanali duboki, mjenjaj osovinu, tako?er neka ti tokar kontrolira dali je osovina ravna.

Damir s

Ako imas Volvo lip seal evo snimke kako mozes zamjeniti da jedrilicu ne izvlacis iz vode. jedino sto mogu preporuciti da je sve teamo cisto i da nije ruzinavo jer inace flandju sa osovine neces skinuti tako lako i bez grijanja i bez radapcigera (izvlakaca).
Na vecini snimaka sve to izgleda lagano ali nije uvijek tako, uvijek racunaj da moze krnuti po losem i radi to u luci kdje ako zatreba moez izvuci jedlicu van na suho da ne potone ili se napuni vode pa si u banani.

https://video.search.yahoo.com/video/play?p=volvo+stuffing+box&vid=4f4d7afba2e
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)