Mornarska spretnost

Autor Strici, Svibanj 26, 2022, 07:56:58 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Volim vidjeti kako se brodski piloti iskrcavaju i ukrcavaju sa „pilotina“ na i s brodova, a jer sam nekad i sam bio u sli?nim situacijama i znam koliko ta „mornarska tehnika“, a ja ?u kazati spretnost, može biti i opasna, ali za mene i adrenalinski uzbudljiva, pa nastavljam po toj temi, ali ovdje u „Mornarskim tehnikama“ i ?udim se kako sam slike s  „pilotinskim“ motivima stavljao u „posebna brodogradnja“, a ne ovdje gdje je primjerenije.
Evo jednog pilota s posebnom tehnikom iskrcavanja s broda:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Svi mornari vole jesti kumpire, ali nitko ih ne voli guliti :notworthy:.
"Smutovi", ili negdje kažu "smutje" su mladi pizdeki koji su se tek ukrcali na brodove (to nekad, kako je danas nitko i ne zna, ili zna pa nam ne?e re?i :icon_scratch:) i prvo i osnovno je satima guliti kumpire :sad10:.
Koji put bi "noštromo" vukao "smutjeove" za uha i vikao da predebelo režu kožicu, a "kogo" bi galamio da okice u kumpiru bolje iskopaju :laughing7:.
Ja i dan danas ne poznam nikoga ko bolje guli kumpire od mene :angel9:.

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

https://youtu.be/bMwT1orVgbw

https://youtu.be/pfY-Cc40syI

Ovi videi pokazuju sigurno postavljanje jakovljica (ljestava) i detaljno opisuje sigurnosne propise koje je potrebno provesti prije korištenja.

https://youtu.be/dWTFvkl-VNI

Strici

Ovaj kod takvog stanja mora i netreba biti baš spretan:

:icon_joker:

Strici

Nije baš mornarska spretnost, ali spretnost je svakako:

https://nypost.com/2022/11/29/stowaways-found-on-ships-rudder-on-trip-to-canary-islands/
Tri slijepa putnika uhva?ena su kako sjede na kormilu naftnog tankera nakon što su preplovili i preživjeli 11 dnevno putovanje od Nigerije do Kanarskih otoka.

Španjolska obalna straža objavila je dramati?nu fotografiju  te trojice muškaraca koji nesigurno smješteni sjede na vrhu kormila tankera "Alithini II" malteške zastave kada je u ponedjeljak 21.11.2022g doplovio u Las Palmas na Gran Canariji.
Gospoja Txema Santana, savjetnica za migracije u lokalnoj vladi, je rekla: "Nisu prvi, a ne?e biti posljednji. Slijepi putnici nemaju uvijek istu sre?u."
Tako?er ove godine, ?etvorica muškaraca prona?ena su na kormilu norveškog tankera Champion Pula, koji je tako?er plovio iz Nigerije u Las Palmas, izvijestio je BBC pozivaju?i se na izvješ?a da su se skrivali u prostoriji iza kormila tijekom njegovih 10 dana na moru.

Strici

I za ovu temu ne znam gdje bih ju stavio, a gusari su bili mornari i to vrlo vješti mornari, pa zato ovdje. :icon_scratch:
Osobno ne volim pri?e o gusarima, ustvari odbojno mi je sve u vezi gusara, kako onih od nekada, tako još i više i ovih današnjih, te kad bih bio upleten; bio bih radikalan.
Ustvari tako mislim s ovog mjesta zavaljen u udobnu stolicu pred kompom.
Samo spominjanje naših Senjskih uskoka i Neretvanskih gusara mi je zato odbojno za ?uti, tako da ponekad mislim na poslovicu "?ime se budale ponose, pametniji se srame", iako moram priznati nisam detaljnije upu?en, ali za mene je razbojnik uvijek razbojnik, bez obzira zašto je razbojnik, jer se nekako smatram da bih ja bio onaj napadnuti.
Prije nekog vremena u pri?i s jednim pomorcem; Ukrajinac je bio, pri?ali smo o modernim gusarima, odnosno piratima kako se to uobi?ajeno po svijetu o njima nazivlje.
I ispri?ao mi je da ih je nekoliko puta sretao, a plovio je kao mornar više desetaka godina.
Najdrasti?niji susret je bio tamo na isto?noj strani Afrike, to je valjda bio susret sa somalijskim gusarima (?).
Kaže, doplovili su s nekim ?amcem i velikim skalama, onim duga?kim  koje imaju kuke da bi se zaka?ile na razmu broda

i onda bi se oni njima popeli na brod.
Tako kako pri?a uspjeli su zaka?iti skale (to ljestve ili lojtre) i po?eli se penjati.
Dva crnca su se upravo penjala, a jedan je promolio glavom iznad razme, kad ga je Ukrajinac opalio nekom velikom metalnom štangom po glavi i vjerojatno mu razbio lubanju. Naravno da je smjesta pao u more. Pa je s još jednim mornarom podigao za kuke te skale, i s penjaju?im crncem  bacio u more.
Onaj kojeg je opau?io metalnom štangom je pao vjerojatno mrtav u ?amac, a skale s drugim su pale u more.
Uglavnom obranili su se, a ovi dolje su vidjeli da vrag uzima šalu i kidnuli.
Bilo je još pri?anja, ali to je bilo najdramati?nije.
Potpuno odobravam taj postupak, i kad bih bio u takvoj situaciji bez sustezanja ja osobno bih djelovao, a vjerojatno bih bio i radikalniji. :icon_scratch:

https://youtu.be/nTm-LpRHO0U
https://youtu.be/sHrdc7YnN0c

Strici

Nisam baš u toku, ali znam da se na brodove ukrcavaju naoružani zaštitari, naravno pla?eni, ali se brodovi i opremaju te štite neubojitim da tako kažem na?inima, odnosno sredstvima.
Jedno od takvih je i "zvu?ni top",  LRAD, odnosno akusti?ni ure?aj velikog dometa,  koji su Ameri izmislili nakon što je napadnut i ošte?en  njihov razara?  USS Cole prije više od 20 godina.

Nisam htio prevoditi jer mi je prekomplicirano, pa uzima previše vremena, ionako skoro svima nevažno, a ako koga i zanima lako se o tom ure?aju na?e i vrlo opširno, pa smanjeno i originalno:

A cijeli ure?aj izgleda ovako:

Strici

Taj "nesmrtonosni"  sistem kako ga još nazivaju je nakon što je tada izmišljen baš nakon tog napada na razara?, dakle za mornaricu,

je brzo prihva?en i na brodovima protiv obrane od gusara, ali je odmah postao važno oružje policiji za rastjeravanje demonstranata, a prije par sedmica ga je upotrebljavala i Ukrajinska Narodna Garda da bi rastjerala izbjeglice, ono kad su ih Bjelorusi namjerno slali na granicu ne bi li izazvali još ve?i kaos nego  je postojao.
Jedan putni?ki kruzer je njime sprije?io gusare da otmu brod, koliko mi je poznato, a kolikima je pomogao, znatiželjni neka se informiraju.
U svakom slu?aju je pomorcima, vojnicima i policijotima "prakti?nije" i humanije od pendreka, osim što je vjerojatno opasno za o?uvanje sluha onima koji su uhva?eni u zvu?ni snop.
Kad ovo do?e do ušiju  našem prvom policijotu, vjerojatno ?e na Markovom trgu umjesto ograda, osvanuti nešto kao ovaj  LRAD-om opremljeni ukrajinski terenac.  :laughing7:

Strici

To sam trebao prije gore napisanog teksta napisati, pa onda sada naknadno.
U travnju 2009 hrpa bulanfera napala je izraelski brod "África Star", ali se posada pripremila za napad, tako da su rolne žice, (to onakve kakve su Slovenci razvukli po državnoj granici) razvukla po razmi okolo naokolo broda,

a uvjeren sam da su "dežurali" i drugim "neubojitim" mo?ugama, šmrkovima itd za takvu obranu prigodnim sredstvima.
Ali ta bodljikava (ili je to žilet žica) je bila glavna prepreka da je desetinu protuha sprije?ila osvojiti brod.
Od tada se je tehnologija borbe protiv piratstva usavršila, odnosno proširila metodama i sredstvima, s nekoliko snažnih nesmrtonosnih oružja uvedenih na brodove,  za sprje?avanje piratskih napada. Jedno je i gore spomenuti LRAD "zvu?ni top".
Neki trgova?ki brodovi koji plove u podru?jima koja su jako opasna zbog piratskog napada, kao što je i Adenski zaljev (GOA), imaju ukrcanu naoružanu stražu zajedno s nizom nesmrtonosnog oružja kako bi sprije?ili bilo kakvu vrstu pokušaja piratstva. Neka od tih "neubita?kih" sredstava ?u spomenuti.

Groff

Znam da su Izraelci prije imali oružje na teretnim brodovima i uredno su nedjeljom, po otvorenom moru, imali vježbe ga?anja. U lukama to je oružje bilo prijavljeno i držano kao cigarete i alkohol. Vjerovatno ga imaju i danas.
Svaki Izraelski civilni avion ima naoružane “ putnike “, koliko - nezna se  :laughing7: