Nove svjetske ljestvice

Autor NP Tim, Travanj 13, 2012, 09:06:15 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

NP Tim

Svjetski jedrili?arski savez objavio je nove ljestvice olimpijskih klasa. Nakon regate Svjetskog kupa u Palma de Mallorci nekih zna?ajnih promjena ustvari nije bilo, hrvatski su jedrili?ari mahom zadržali svoje visoke pozicije. Prema plasmanima na prva tri mjesta svih ljestvica prva je me?u nacijama Poljska, dok se Hrvatska nalazi na visokom šestom mjestu.

Ivan Kljakovi? Gašpi? i dalje je drugi finaš svijeta. Na svjetskoj ljestvici bolje je od njega plasiran samo aktualni svjetski prvak, Britanac Edward Wright. U dvojcu 470 Šime Fantela i Igor Mareni? su tre?a posada svijeta, iza Australaca Belcher/Page i Grka Mantis/Kagialis. Na petom mjestu klase Laser je Ton?i Stipanovi?, dok je Tina Miheli? sedma u Laser Radialu. Vode Australac Tom Slingsby i Belgijka Evi van Acker. Vode?a imena hrvatske jedrili?arske olimpijske reprezentacije na po?etku sezone su izvrsno pozicionirana.

Olimpijci u 49er-u Pavle Kostov i Petar Cupa? su 20. u poretku svoje discipline, dok je daskaš Luka Mratovi?, tako?er potvr?eni olimpijac, na 38. mjestu. U 49er-u su prvi Austrijanci Delle Karth/Resch, a na dasci Poljak Piotr Myszka.

U dvije discipline hrvatski ?e jedrili?ari u svibnju pokušati ispuniti olimpijsku normu. U klasi Zvijezda na svjetskoj ljestvici Marin Lovrovi? i Dan Lovrovi? zauzimaju 24. mjesto, a Mate Arapov i Ante Šiti? 26. U ženskom 470 Enia Nin?evi? i Romana Župan su 28. Normu na svjetskom prvenstvu nosi poredak po nacijama. Na aktualnim svjetskim ljestvicama me?u nacijama Lovrovi?/Lovrovi? su 15., a Nin?evi?/Župan 19. Za Zvijezdu je na OI 2012. rezervirano 16 mjesta, a za ženski 470 20. Svjetsko prvenstvo za Zvijezdu jedri se po?etkom svibnja u francuskom Hyeresu, a za ženski 470 sredinom svibnja u španjolskoj Barceloni. S obzirom da je rije? o drugom i zadnjem krugu kvalifikacija za o?ekivati je žestoko nadmetanje za zadnja mjesta na OI. Prva mjesta na svjetskim ljestvicama zauzimaju u Zvijezdi Brazilci Scheidt/Prada, a u ženskom 470 Japanke Kondo/Tabata.

Na ljestvici za klasu Laser uz olimpijca Stipanovi?a još je niz hrvatskih kormilara jako dobro plasiran: 10. Milan Vujasinovi?, 41. Daniel Miheli?, 43. Aron Loli?, 58. Ivan Taritaš, 144. Filip Juriši?, 158. Filip Matika. U poretku daskaša 128. je Mihovil Fantela, dok su u klasi 470 na 129. mjestu Lovro Ivanov i Marko Cari?.

Slijede?e svjetske ljestvice bit ?e objavljene po?etkom svibnja, nakon regate Svjetskog kupa u francuskom Hyeresu koja po?inje 22. travnja.

http://hjs.hr/

pelig

Kako se približava olimpijada, ova tema postaje sve zanimljivija. A paralelno s njom, pitanje ko ?e na olimpijadu i ko ima šanse za medalju? Upravo se održavaju svjetska prvenstva za 49, Nacru, Laser. U 49er su Fantele dobri ali ne?e biti postolja. Cure, tako?er. U laseru mi je zanimljiv Stipanovi?, koji je digao formu i trenutno drži tre?e mjesto. Kapa dolje, jer sam mislio da se ne?e uspjeti vratiti u formu za osvajanje medalja.

pelig

Nakon puno oscilacija Elena Vorobeeva osvojila 8 mjesto. Sjajan rezultat naše jedrili?arke s neobi?nom karijerom.

pelig

Ton?ica, Fantele i Elena su osigurali olimpijadu. Za sve ostale je ostala samo još jedna prilika, regata u Genovi polovicom travnja. Narpo?ito bi bilo tužno ako ne bi imali predstavnika u Finu, disciplini u kojoj smo uvijek bili najja?i, a i sada imamo par vrhunskih jedrili?ara. To tim više što je to poslijednja olimpijada za tu klasu. Klasu u kojoj nam je par puta medalja izmakla za dlaku!

pelig

Evo, regata u Genovi je otkazana, što dodatno umanjuje šanse naših odli?nih finaša za nastup na olimpijadi.

Primjetio bih samo, da dok je otkazivanje regate u Genovi razumljivo (korona) i opravdano, meni je potpuno nerazumljivo i neopravdano otkazivanje prvenstva hrvatske u olimpijskim klasama koje je trebalo po?eti danas u Splitu, dakle u gradu u kojem nema ni naznake zaraze. A glup primjer Splita po?eli su kopirati i drugi gradovi (npr. Zagreb) otkazuju?i regate.

skipper_zg

U Zagrebu se ?isti šuta, ljudi imaju PTSP od skoro 100 potresa... a kad ne drhte od potresa razmišlja se o koroni.
Škola Jedrenja, Regate - Najam brodova

www.sailing360.com

www.jkrudar.hr

pelig

Olimpijada je odgo?ena za godinu dana, a ja si stalno kalkuliram kako ?e to utjecati na naše jedrili?are. Pa iako nisam iz tih voda, navest ?u svoje razmišljanje: U Laseru, Ton?i Stipanovi? ima normu i dobro bi mu došlo još malo treninga da se vrati u staru formu, ali pitanje je dade li se to njemu više? Meni se ?ini da ne. Ne znam za Juriši?a ima li on još šanse za ispunit normu? U Radialu su i Vorobeeva i Sandra Luli? ispunile normu, obje imaju još prostora za napredak i o?ekujem žestoku borbu za mjesto hrvatske predstavnice. U Finnu, "našoj" klasi u kojoj smo uvijek bili najbolji još postoji šansa za ispunit normu. Oluji? ima još prostora za napredak i on bi trebao biti taj. Vujasinovi? koji, da nije bilo nesret nog splata okolnosti, je imao kvalitetu za medalju u Riu, je vjerojatno ve? zasi?en i bojim se da ?e sve teže nalaziti motivaciju. Bra?i Fantela ?e vjerojatno odgoda koristiti da dobe rutinu u klasi i da Mihovil zalje?i ozljedu. Za 49er FX odnosno posadu Nin?evi?/de Micheli Vitturi odgoda je vjerojatno korisna jer još mogu napredovati i pokušati se kvalificirati. Za ostale, ne znam?

pelig

Od svih klasa, meni je najzanimljivije pratiti rezultate u Finnu; Evo, završeno europsko prvenstvo nam pokazuje da se u još uvijek otvorenu utrku za našeg predstavnika na OI aktivno umješao i Nenad Bugarin. Do sada je on bio naš, recimo to tako, tre?i finaš ali na ovom prvenstvu dao je jasno do znanja da puca na prvu poziciju. Odli?na stvar za naše jedrenje.

pelig

Na Kanarima - Lanzaroti se ovih dana održala regata koja je nudila poslijednje ulaznice za olimpijadu u klasama 49er, 49erFX i Nacru17. Za pol sata po?inje završni plov - medal race. Naši jesu jedrili dobro ali nažalost ni cure Nin?evi?/de Micheli Vitturi, ni mješoviti par Mareni?/de Micheli Vitturi nisu uspjeli izboriti ulaznicu.

pelig

Olimpijada se bliži, traže se zadnje ulaznice na svjetskim prvenstvima. Nažalost naše laserašice su se pokazale potpuno van forme i teško da ćemo ih gledati na Azurnoj obali. Izvan forme je i Tončica, što otvara vrata Filipu Jurišiću za prvo sudjelovanje na olimpijadi.