Dobro vino

Autor Dario, Ožujak 31, 2009, 11:23:42 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

ogi01

bjelo: ilo?ki traminac. jednom mi je došao sanduk iz vukovara. sav blatan i butelje bez etiketa. berba rane devedesete. od tada znam zašto Elizabeta II od dana svoje krunidbe pije to vino. na žalost ono što se prodaje po du?anima nije loše i nije ni blizu tome iz sanduka.
crno: definitivno dinga?. nedavno su mi dali probu koju su izmiksali u zagrebu na institutu za vino na agronomskom faxu. ista pri?a kao sa tramincem. ?ista ambrozija.
u du?anima ima izvrsnih vina za kuhanje i sve je puno precjenjeno. tako da je puno bolje piti bevandu od plavca malog ili nekog drugog vama dragog i jeftinog vina.

Tom1

Evo linka na blog i post koji sam postavio. Fešta crnog vina.
U nasem drustvu je crno pojam vina a naravno i dobro bijelo ima svoje mjesto.
Pozdrav od Toma!
http://bigblog.tportal.hr/brajnovic

DOBOLA

Dobro bijelo ili crno vino ??? - uz dobro društvo ili finu hranu (može i oboje naravno) ne pravim razliku.  Jedino bi zabranio delancima i raznim patvorinama da se nazivaju vinima.
Ružne stvari  nisu najgore što nam se mogu dogoditi u žovotu. Najgora stvar koja nam se može dogoditi je da se ne dogodi ništa.

Dario

Citat: Tom1  u Travanj 02, 2009, 09:41:29 PRIJEPODNE
Evo linka na blog i post koji sam postavio. Fešta crnog vina.
U nasem drustvu je crno pojam vina a naravno i dobro bijelo ima svoje mjesto.
Pozdrav od Toma!
http://bigblog.tportal.hr/brajnovic

lijepo uzivate vidim

jazavac

kako su se samo namu?ili sa tolikim sortama
Za dvadeset godina, biti ?eš više razo?aran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.â€" MARK TWAIN

kulaf

bijelo vino je napitak za tople dane (posip, zlahtina, malvazija, vugava...)

crno je bozanski nektar za uzivanje (plovac moli-narocito bisevski, dingac, postup, babic...)

opce pravilo je da bijelo ide uz bijelu ribu i bijelo meso, a crno uz plavu ribu i creveno meso

pelig

Citat: GRINGO_ZD  u Travanj 01, 2009, 12:11:15 POSLIJEPODNE
po danu bevanda i to bijela (rijetke su crne a da su dobre) i lunga (preko 50% vode  :angel: )

Leo, ti si kao i oni stari Grci; I oni su pili lungu bevandu samo što je kod njih uobi?ajeno bilo 80% vode!

pelig

Ja pijem samo bambus pa nisam kvalificiran za davanje preporuka; Ali znam da je u engleskoj jako popularno vino Madeira, a to je svjetsku slavu postiglo tako što je putovalo od istoimenog otoka, morskim putem (valovi, vru?ina) preko Amerike u Englesku. Da se ne bi pokvarilo unutra je dodavano nešto konjaka. Danas se to više ne radi, ali navodno da je ta kombinacija rezultirala ubita?no dobrim vinom. Zato je Madeira i danas toliko na cijeni.

Trogirski zet

Od Boži?a do 1. svibnja pije se crno, a poslije bijelo vino. Tako me je nau?ia pokojni punac, iako se moj japa ne bi s tim složio. On cijelu godinu tu?e po gemištima. A meni paše sve - kad vrag ho?e zna i kako ?e. Zadnje tri godine bacio sam se u vlastitu proizvodnju: i crnog i bijelo ( na op?i užas mojih pajdaša koji sad moraju piti i hvaliti moje vino). ?ak sam završio i nekakve "te?ajeve" i seminare. Sad sve radim po knjizi kako su me nau?ili pametniji. Ide bolje iz godine u godinu pa ?ak i eksperimentiram. Ovu jesen sam izmješao graševinu s maraštinom, a stavio sam selekcionirane kvasce za žlahtinu. anim32
Pomalo....

vivakompa1

bijelo zimi, crno ljeti...ali danju na tanku bevandu!!!
Usput, ima li u Malom Lošinju, Cresu, Krku, Rabu, Baškoj, Silbi, Iloviku, doma?eg vina bez obzira na boju, a da nije ocat i da ga ne cijene ko da je zadnje što ?e u životu prodat???
Ako nekom zatreba, u Istri preporu?am op?enito bijela doma?a, jer ih još uvijek ljudi više proizvode, iako se trenutno trend polako mijenja. Crno je u pravilu bolje u unutrašnjosti Istre, na Bujštini, ali naleti se i u Pore?u na dobar crni mix Terana, Borgonje, Kabernea (mislim mix prilikom trganja i pretvorbe grojza u Vino!)
Bijela kombinacija Malvazije sa malo Muškata bijelog, koji je "razblaži" i "raspjeva", izuzetno je dobra na Bujštini i oko Oprtlja! Nije uz more, ali je isplativ izlet u kontinent milog nam poluotoka! Uzdravlje!!!