Jesmo li sigurni na moru?

Autor Mala od portala, Kolovoz 15, 2017, 06:16:47 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

garfield

Djelomi?no rješenje
Kako bi rješili slu?aj kada pro?e mangup pri punoj brzini cca 15 metara od drugog manjeg plovila.
U HRM-u moraju sa topovnja?om smanjiti brzinu kada prolaze blizu manjeg plovila da ga ne potope.

dmeter

Citat: mack  u Siječanj 18, 2018, 02:29:07 POSLIJEPODNE
Krivo
Jedini na?in je propisivanje obaveze opremanja svakog broda koji može brže od 20 ?v. sustavom pra?enja (AIS?), koji ?e pokazati gdje je i koliko brzo ide. Ako se želi, država može za svaki brod koji krši propise o npr. brzini, automatski napla?ivati kazne, pa neka glisiraju blizu obale ili drugdje gdje je zabranjeno.
To bi ipak smanjilo ovaj rapidno rastu?i broj usijanih glava kojima more služi za iživljavanje kopnenih frustracija.
Slažem se s tobom to sam i ja predlagao ali za plovila koji mogu brže od 6-7 ?vorova (toliko je propisano ograni?enje u nekim pozicijama) ili barem brže od 12-14 ?vorova.

Strici

Zabraniti sve što je brže od 10 milja, koliko ima jedrilica i sporijih brodica, ubrzo se to ne?e ni primijetiti. Ionako je u sezoni sve pretrpano, a more se ne?e tako puno "umarati". Svake godine je gužve sve više, a gdje je onda kraj? :icon_scratch:
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pero

Ko prvo
Citat: garfield  u Siječanj 18, 2018, 02:03:43 POSLIJEPODNE
Jesmo li sigurni na moru? Odgovor je vrlo jednostavan: Nismo
Kratko i jasno  :thumbsup:

Citat: Y40  u Siječanj 18, 2018, 12:31:08 POSLIJEPODNE
Da, mack, snimljen pokušaj ubistva. Možda bi trebalo poslat ovoj snimak onoj sutkinji pa da vidi kako sinkopa izgleda u živo :angryfire:

Mozda da se aktivira Y40 ,recimo ko PB (public relations - foruma) za ovake probleme,jer on ovake teme voli i sigurno ce pomoci to voditi dalje  :thumbsup:

Citat: Strici  u Siječanj 18, 2018, 04:24:11 POSLIJEPODNE
Svake godine je gužve sve više, a gdje je onda kraj? :icon_scratch:
Nema kraja Strici  :dontknow:

mack

Citat: Strici  u Siječanj 18, 2018, 04:24:11 POSLIJEPODNE
Zabraniti sve što je brže od 10 milja, koliko ima jedrilica i sporijih brodica, ubrzo se to ne?e ni primijetiti. Ionako je u sezoni sve pretrpano, a more se ne?e tako puno "umarati". Svake godine je gužve sve više, a gdje je onda kraj? :icon_scratch:

Zna?i recimo SScape i Reacher idu pod zabranu. Ide li Hreko preko 10 ?v? Da ne nabrajam dalje jedrilice od npr. 50 stopa, ima ih dosta koje u povoljnim uvjetima idu preko 10 ?v. Nije problem u brzini generalno, ve? u prevelikoj brzini na neprimjerenim mjestima. Rodeo sa malom barkom ili jedrilicom po valovima od prolaza brzih brodova svih vrsta je najbolji primjer.
Što re?i na mladca na jakom skuteru koji sa komadom iza sebe punom brzinom juri Ljuba?kim zaljevom, zaustavlja se uz moju jedrilicu negdje na sredini zaljeva i pita "gdje je taj Virski most" i nakon uputa ravno-lijevo-ravno-poludesno nastavlja dalje s gasom do maksimuma. I punom brzinom kroz prolaz izme?u 2 oto?i?a širine stotinjak metara. Poslije ?e biti sinkopa. I nije jedini, a policije nigdje iako bi tu mogla brzo mjese?nu pla?u zaraditi. Odnosno kad sam ih zadnje vidio na tom podru?ju, vozili su nekih 10-15 ?v nepunih 100 m od obale i plaže.

Stvar je u glavama, a glave ne možemo zabraniti, koliko god bi to u nekim slu?ajevima bilo korisno.
A gužva je, ljeti i po cestama, i po ulicama i po moru. Zabraniti? Dok ne do?e našim vlastima iz dupeta u glavu (jest da je put kratak, ali trajeee) završiti ?e Lijepa naša kao i Plitvice.

Y40

Tu imaš pravo. Nije problem u brzini nego u glavama pojedinaca. Objest, manjak samokriti?nosti, precjenjivanje vlastitih sposobnosti, mišljenje, da je auto = brod (skreneš u trenutku, zaustaviš se u trenutku) i sli?no... Ali nije to problem samo na moru. Dovoljno je sjesti u auto i svaki dan doživiš ili vidiš barem jednu kriti?nu situaciju....

Strici

Nije da sam ovo doživio, nego našao na internetu, pa paše u temu. Slika je ?ak na reklamnoj slici ovih luksuznih jahti, pa je možda tako i namjerno prikazano, ali u svakom slu?aju meni neprimjerno. :nono:

:angry4:

Ali sam ?esto doživio suprotno; ja na maloj jedrilici a protutnjao veliki gliser.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

mack

E Strici, na maloj jedrilici si bogec kakav god gliser prošao, ?ak i onaj mali od 5,5 m (kakav i ja sada vozim  :color: ) u poluglisiraju?em režimu digne dosta vala za brod(i?) u blizini.
A ovo na slici sam na jedrilicama i od 6 i od 8 i od 10 m, više puta doživio. Možda ne tako ekstremno blizu, ali je svaki put bilo ekstremno neugodno. Jednom i lonac sa (njihaju?eg!) kuhala završio na podu  :angryfire:  .

garfield

Kad sve sumiras do?eš do sljede?eg zaklju?ka:

1. bez obzira na prednost makni se jer ?e pre?i preko tebe ili u najboljem slu?aju blizu tebe ovisno o veli?ini glisera i njegovog ega.
2. ako si odlu?io stati blizu obale po mirnom vremenu baci teško sidro i veži se kao da ?e  nevera. Mogu te valovi
baciti na obalu pa ti poslje dokazuj da je glisirao 50 metara od obale
3. kupaj se blizu plovila. Nema opasnosti od morskih pasa
4. nemoj kuhati tokom vožnje, može te skupo stajati

Damir s

Citat: garfield  u Siječanj 19, 2018, 02:23:24 POSLIJEPODNE
Kad sve sumiras do?eš do sljede?eg zaklju?ka:

1. bez obzira na prednost makni se jer ?e pre?i preko tebe ili u najboljem slu?aju blizu tebe ovisno o veli?ini glisera i njegovog ega.
2. ako si odlu?io stati blizu obale po mirnom vremenu baci teško sidro i veži se kao da ?e  nevera. Mogu te valovi
baciti na obalu pa ti poslje dokazuj da je glisirao 50 metara od obale
3. kupaj se blizu plovila. Nema opasnosti od morskih pasa
4. nemoj kuhati tokom vožnje, može te skupo stajati

Ovo cetvrto ti je dobro  :thumbsup: jako je opasno pogotovo kuhanje paste po navigacij, jako puno ima opecenih pogotovo male djece na barkama i jedrilicama tijekom plovidbe, Inace ja to nkada nisam prakticirao, po navigaciji kod nas je suha hrana.
Bolje da me mrze nego sazaljevaju jer kad me mrze meni je dobro a kad me sazaljevaju ja sam nastradao  (Damir S)
Ako se dobro zabavite, imat ?ete dobro sje?anje. Ali, ako prolazite kroz teške trenutke, na kraju dobivate iskustvo
Ako želiš izbje?i kritiku ne radi ništa, ne govori  (Aristotel)