Mali savjeti

Autor Strici, Listopad 06, 2012, 11:25:03 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 4 Gosti pregledava ovu temu.

Strici

A u salonu je drža?ima bila baza, ili peta;  vijcima kroz oplatu i kroz bokoštitnicu u?vrš?eno i prelaminirano. Tako da se nije vidjela. To je trebalo izštemati, a u tom zatvorenom prostoru je bilo malo vode i to na obje strane.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Evo ovako bi trebao izgledati nosa? pripone, i podpripone. , ekvivalent ovome na gornjoj slici. Ima nogice sa rupama u koje je uvu?ena staklena vuna, ili one niti sa staklenog platna. Da bi se sve to onda priljubilo uz unutrašnju oplatu i zalaminiralo"do kosti",  a kroz one dvije crvene rupe prolaze i vijci koji pri?vrš?uju i bokoštitnicu.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

A ovo je hvatište pripone odnapred ili s krme (profila). U ovon je slu?aju savijeno tako da se priljubljuje oplati i prekolaminirano. Ovako, kao i gornja skica se treba ulaminirati hvatište pripona (puttinga) kad oni budu potpuno na boku broda.
       ]

Strici

?esto ve? gotova rješenja ja "zgotovim" po svome. Tako mi je uvjek bilo jako neobi?no da ona ?ahura koja je u šupernici (od izvana mesinga ili teflona, a iznutra je guma sa uzdužnim kanalima), kroz koju izlazi osovina, a zovu ju u Dalmaciji mislim "bokula", da se podmazuje samo vodom. Ustvari kad sam kupio brod, re?e mi bivši vlasnik da je bokula stara dvije godine. A kad sam izvadio brod i provjerio kolika je zra?nost osovine u bokuli, skoro me je šlag strefil. Koliko se sje?am, bilo ga je sigurno 1,5 milimetar.
Pa sam bivšeg lasnika opet priupitao koliko je bokula stara, a on se zaklinjao da ima dvije godine. Nisam bio na?istu sa vjerovati mu ili ne ili loša kvaliteta gume od bokule, ili da voda ipak ne podmazuje kako treba. A nije motorom puno vozio, kod jedrenja je propeler uvjek "zako?io", pa mi je bilo jasno da moram nešto promijeniti.

Pa sam odlu?io da ja tu bokulu podmazujem. Ustvari gumu, ležište osovine, a kroz kanale kroz koje ina?e protje?e voda. U brodu sam na osovinsku cijev stavio mazalicu i mazalicom; onom na pritisak pumpaju?i upumpavao mast. Mast je bila isto "po mome". Nju je miješao jedan privatnik mast + voda, sve pod vrlo visokim pritiskom. Problem je bio sam sebe prisiliti da svako par dana; ovisi koliko se osovina morala okretati, moram dizati poklopac motora u kokpitu i utisnuti dva tri pumpnja masti. Za više od dvadeset godina, ja sam svega dva puta mijenjao šupernicu. I to ne zbog da se istrošila pa imala lufta. Ne nego mi je jednostavno bilo ?udno da toliko dugo traje, pa da dogodine možda nebi od starosti "zaribala".

Strici

Ovo i nije savjet, nego je dobro poznato, vjerujem svima, a nemogu se sjetiti dal sam tako nešto na našim brodovima vidio. Ali mogu se sjetiti desetine primjera kada se prilikom dizanja broda iz mora naga?alo gdje je najpovoljnije postaviti brage, opasnog dizanja, slomljenog propelera dava?a brzinomjera, ali i nakrivljene osovine, itd. A nagledao se i filmova pada broda iz brage jer je bila loše postavljena.
A mora se samo malo misliti, na vrijeme obilježiti, a brod je neko vrijeme tako i tako na suhom:

estan

Vidiš dobra ideja, pogotovo kad odeš u novu lu?icu gdje serviser ne poznaje kako se tvoja jedrilica ponaša na bragama i gdje su joj osjetljiva mjesta.

Strici

Da se nadovežem na ono o hvatištu pripona. Na manjim jedrilicama gdje vu?ne sile nisu toliko jake, hvatište pripona se može pri?vrstiti i na palubnu upotku ili pregradnu, naravno ako je ta tamo gdje dolazi pripona i ako je dovoljno ?vrsta.

Strici

Na palubi sam otkrio ovo mjesto, mjehur ispod gelkota, nastao kod laminiranja. I držalo je par decenija, sve dok netko tvrdim prednetom nije to?no na to mjesto pritisnuo i gelkot je puknuo. Naravno da sam sve izstrugao, unutra nije bilo vode, a nije bilo ni vlažno. Pokitano je epoksi kitom, a vidi se da je cijeli gelkot, ja kažem umoran, pa je cijela paluba prebojana sa dvije ruke dvokomponentnom poliuretan bojom. Ja sam to radio 5 i 10 cm mohera valj?i?ima

Strici

A ovo isto toliko staro mjesto, isto mjehur ispod gelkota, i na podvodnom dijelu broda, držalo je sve te godine i nije napuklo. Ali je unutra bila voda. Na cijelom trupu sam našao dva takva mjesta; zanemarivo, jer nije bilo nabubreno. To bi zna?ilo da voda sa kemikalijama nije "oksidirala" i da plinova nije bilo. Plin je posljedica kemijske ra?e i on kad je osmoza, nabubrava gelkot, jer plin nemože iza?i, a gelkot je donekle rastezljiv, ili možda mekan. Kod nekih brodova, uglavnom kvalitetnijih, gelkot ne nabubri, nego "trpi" ne nabubrivši. Dok ne pukne; kao mala eksplozijica. Pa se onda vide to?no mali relativno okrugli krateri?i.
Ovo sam mjesto dobro o?istio, a vidi se da je stakloplasti?ni laminat "zdrav ko dren", pa sam mjesto dugo sati sušio elektri?nom grijalicom. Pa za cijelu no? stavio prozirnu plasti?nu foliju, koju sam po rubovima obljepio. Ujutro na najlonu nije bilo ni traga vlazi, pa je mjesto vrlo solidno (jakim utiskivanjem) pokitano epoksijem.

Strici

Jedno me jutro moj stari prijatelj zamolio da do?em nešto pogledati. On je to vidio prošle godine, ali je sada dosta ve?e, pa dal je to možda osmoza.

Naravno da je, i pošto je uzelo maha tako da se je proširilo po cijelom podvodnom dijelu, ja sam mu rekao šta je za raditi; u dvorište, okrenuti naopako sve mjehure otvoriti i oko njih dobro postrugati,skinuti antifouling koliko se sada da i on ho?e, (a trebalo bi sav gelkot, no ja znam mentalitet) nekoliko dana ispirati i prati slatkom vodom, sve jako dobro pokriti, ali tako da pokriva? ne dodiruje trup i do prolje?a ostaviti da se dobro osuši, pa onda sve ostrugati i temeljito prati slatkom vodom,itd.

Spominjao mi je neke lignje u zimi, naravno manjak vremena (penzi? je, vrlo marljiv, ali kad se brodova ti?e šlampav kao tamo skoro svi, a zanimanjem bio pomorac), i stalno o?ekivao da ?u mu ja dati neki drugi savjet.
Krpariti iz godine u godinu se može; ali se to rješava kako sam mu rekao i ostao pri svome.