Novi Postovi

Nautica portal partneri / JK Biograd organizira povoljno...
Zadnji post by Eventum - Veljača 07, 2023, 02:53:39 POSLIJEPODNE
Info za potencijalno zainteresirane,
JK Biograd organizira, u sklopu Sailing Academy Basic, po?etne (osnove jedrenja, isplovljavanje / uplovljanje, manevri, poznavanje broda...) i napredne (obalno i no?no jedrenje, regatno jedrenje...) vikend te?ajeve za grupe do 4 osobe.

Cijena vikend te?aja je 150 â,¬ / osoba. U cijenu ulazi: plovila, kvalificirani instruktori i diploma SAB.

Detaljne informacije na Info@yc-biograd.com

Općenito / Re: "Jadran" proslavio 78. ro?...
Zadnji post by Eventum - Veljača 07, 2023, 02:49:02 POSLIJEPODNE
jel ima negdje službena objava te vijesti?
Općenito / Re: "Jadran" proslavio 78. ro?...
Zadnji post by pelig - Veljača 07, 2023, 01:51:44 POSLIJEPODNE
U Crnoj Gori u ponedjeljak je došlo do incidenta.

Naime, desantni brod minopolaga? DBM-241 “Krk” prevrnuo se jutros oko 10 sati na bok i potonuo na vezu u Crnoj Gori.

Tom prilikom teško je ošte?en i tako?er vojni tanker za vodu PV-17 “Alga”. Olujna bura sino? je prouzro?ila novu ve?u štetu i na najvrjednijem brodu Mornarice Vojske Crne Gore â€" jedrenjaku “Jadran”.
Obiteljske i sportske jedrilice / Re: Jeanneau Sun Fast 30 One D...
Zadnji post by pelig - Veljača 02, 2023, 10:09:25 PRIJEPODNE
Upravo ono što je falilo na tržištu i zaista revolucionarno. Jedino, pitam se što podrazumjevaju pod pristupa?nom cijenom?
Obiteljske i sportske jedrilice / Jeanneau Sun Fast 30 One Desig...
Zadnji post by Eventum - Veljača 01, 2023, 01:17:49 POSLIJEPODNE
Jeanneau Sun Fast 30 One Design manja je sestra modela Sun Fast 33O One Design, koji je napravio pravu senzaciju nakon predstavljanja prije dvije godine.

Vezani zajedni?kim vrijednostima, Jeanneau i Multiplast, dva važna brenda u svijetu nautike, prirodno su odlu?ili sura?ivati i udružiti snage kako bi razvili novu jedrilicu visokih performansi i pristupa?nu mnogima. Potaknut snažnom predanoš?u odgovornosti, novi one-design ponudit ?e intenzivno iskustvo jedrenja.
Sun Fast 30 One Design je rezultat projekta koji su pokrenula tri prestižna offshore jedrili?arska kluba i ima za cilj postati referentna One Design Class za offshore jedrenje, s ambicioznim i me?unarodnim regatnim programom.

Više o novoj "bebi" na stranicama nautica portala - https://nautica-portal.com/nautica-portal-com/plovila/3004-roden-je-novi-sun-fast

Obiteljske i sportske jedrilice / Dufour 37 - idealna obiteljska...
Zadnji post by Eventum - Veljača 01, 2023, 01:15:08 POSLIJEPODNE
Dufour 37 izdvaja se od ostalih modela svojom veli?inom, s velikim, svijetlim unutarnjim životnim prostorom, uklju?uju?i izuzetnu prednju kabinu, te vanjskim izgledom koji sadrži inovativnu palubu i vrlo lijep kokpit.

Više na nautica portalu - https://nautica-portal.com/nautica-portal-com/plovila/3010-dufour-37-predvodnik-svoje-klase-u-ponudi-prostora

Obiteljske i sportske jedrilice / Novi Dufour 41
Zadnji post by Eventum - Veljača 01, 2023, 01:13:35 POSLIJEPODNE
Dufour 37 postigao je veliki uspjeh od predstavljanja prošlog rujna, sada Dufour nastavlja tim putem i predstavlja jedrilicu dužine od preko 12 metara koja ?e upotpuniti ponudu zamjenom modela Dufour 390 i 412.

Više na stranicama nautica portala - https://nautica-portal.com/nautica-portal-com/vijesti/3019-dufour-yachts-predstavlja-svoj-novi-model-dufour-41

Obiteljske i sportske jedrilice / Grand Soleil 40 u Performance ...
Zadnji post by Eventum - Veljača 01, 2023, 01:11:27 POSLIJEPODNE
Novi Grand Soleil 40 ima sve karakteristike za ponavljanje velikog uspjeha GS 44, pobjednika posljednjeg ORC svjetskog prvenstva, istovremeno zadržavaju?i dojam stila, elegancije i sigurnosti prepoznatljiv u cijelom GS asortimanu.

Više na stranicama portala - https://nautica-portal.com/nautica-portal-com/vijesti/3022-grand-soleil-40-u-performance-i-race-izvedbama

Općenito / Ukrainska mornarica
Zadnji post by pelig - Siječanj 30, 2023, 11:53:49 PRIJEPODNE
U ovom forumu smo ve? dosta pisali i o ruskoj i o ukrainskoj mornarici, a naravno i o ratu koji tamo traje. Nu, kako se rat otegnuo, ?ini mi se da je došlo vrijeme da otvorimo i posebnu temu. Dakle još prije je kolega fti?ek lijepo ukazao kako je ta mornarica jad i bijeda, ?ak i kad je uspore?ujemo s tragi?no zapuštenom hrvatskom mornaricom. Sve se nastavilo samouništenjem fregate Hetman Sahaidi?nij, kako ista ne bi pala u ruke Rusima. Potezom koji je po mojem ÅŸkromnom mišljenju bio malo preuranjen i nepromišljen. Nakon toga, ta mornarica, koja je spala na par glisera po?inje nizati uspjehe, potopivši rusima dva ve?a broda i oštetivši još neke. Prisilivši time Ruse na odmicanje od vlastite obale Ukraina je krenula s nabavkom ve?ih brodova. Kao što smo pisali pred tri mjeseca u Turskoj se oprema novo sagra?ena korveta. U Engleskoj su sad nabavili dva minolovca klase Sandown. Brodova pored kojih hrvatski minolovac Kor?ula djeluje kao igra?ka. A kako bi druga?ije i izgledao brod kome je kuma bila Berislav Ron?evi?? Ili Berislava? Ko ?e ga znati? Ta stranka, otkako je potpisala Istanbulsku konvenciju, vrlo agresivno  promi?e rodnu ideologiju, pa se mi stariji forumaši sve teže snalazimo s tim njihovim rodovima. :icon_scratch:
Obiteljske i sportske jedrilice / Re: Hreko
Zadnji post by traktor - Siječanj 27, 2023, 12:15:50 PRIJEPODNE
Da se od ovog dje?ijeg  pogleda, za koji neznaš dal pita il sve zna , vratim na temu.

Zaintrigirao me jedan brod iz francuske kuhinje ‘Arsouin 40 hybrid’ na newsletter meniju ‘Giornale della vela’. Roba 12 metara uz zavodljivu rije? hibrid.  Generator i elektromotor u seriji, kao hreko u prvoj izvedbi. Tip jela koje bi mi trebalo pasati, ni regatni mono vegan ni charter multi mješano meso. Svidio mi se taj malo nesimetri?ni aranžman na pijatu. Ali ne lezi vraže.  Prvi zalogaj od 12 tona istisnine skoro me ugušio. Kad sam se malo povrtio nakon gutljaja vina opet udarac. Nema biminija, nema soli. Solarke na krovu kabine, nemoš na? pol kvadrata bez konkretne sjene. Sprayhood u komadu od ‘izlivenog pleksiglasa’, stvoren da te zvizdan izludi.  Dvije jargole ko japanski štapi?i umjesto žlice i piruna.  Odustao sam i prebacio se na Beaujolais.

Morao sam odmah znati da brod ?iji se stabilitet najve?im dijelom bazira na unutrašnjem balastu, (šifra ‘Santa Maria’) nije za desetoboj, više za baca?ke discipline. Da skine jarbol, stavi jake motore, s malo treninga  i ovim masivnim davits-ima bio bi sasvim solidan remorker.
Ako bi se Hreko  sa Arsom želio klackati na daski, morao bi pozvati i svoja dva brata blizanca, ina?e ništa od igre.
Moram prestati iznositi ?injenice na ironi?an na?in, možda slon?ica ton?ica ipak uspije kao balerina. Reciklirani koncept Ovni/Alubat na struju. Ko tenk s benzinskim motorom. Jedino ima logike da željezne ingote na dnu broda, bez kojih ne bi mogao jedriti, zamjene za el. baterije. Bio bi isto težak ali bi imalo logike.

Mislim da je ideja s flap kormilima na kobilicama hreka izvrsna. Ukupna oplakivana površina se malo smanjuje a okretne sile na kormila su puno bolje rasporedjene. Okretni kut flap kormila uzdužnim draglinkovima bi se prenosio +/- 50%  okreta kormila na krmi. Dakle 4 manja kormila umjesto dva jako izdužena. Tašti anglosaksonci su hreku našli jedinu merdu da je ugly. Da su to rekli Talijani ja bi se zabrinuo. Jadno ako nemaju što drugo primjetiti.

Napisat ?u utiske iz Dusseldorfa, bio u ponedjeljak, idem i danas.