Ratne mornarice drugih zemalja

Autor pelig, Svibanj 15, 2020, 11:49:57 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Radi se o ovakvoj fregati, staroj 6 godina. Duga 125m, 15m široka
, cca 4000 tona, max 30 ?vorova, 180 ?lanova posade.

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

fti?ek

Ipak je bila informacijska raca.
Nisu strefili fregatu neg manjši desantni brodek.

pelig

Ako i nije bila fregata, Rusi su dobili poruku; Toliki gubitci svjedo?e da zemlja koja je potopila vlastitu flotu (tj. onaj stari razara?) efikasno brani vlastitu obalu.

Strici

Citat: fti?ek  u Svibanj 08, 2022, 08:43:34 PRIJEPODNE
Ipak je bila informacijska raca.
Nisu strefili fregatu neg manjši desantni brodek.
Pogo?ena i ta mala krstarica, desantni  brod, i 2 Raptora, vjerojatno još dva.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Prije nekog vremena sam o prvo na?enoj mini u Crnom moru napisao:
„...mala najobi?nija primitivna galvanska mina, jednako podmukla i opasna kao sve sofisticiranije  mine…“
Ipak nije jednako tako opasna kao ve?e mine. Takve, ali ipak malo ve?e (sa 125kg eksploziva?)možda ima mornarica i danas, vjerojatno naslije?ene od bivše mornarice naziva SAG-2, a SAG zna?i= Sidreno Automatska (?) Galvanska mina. Galvanska je jer ima 5 olovnih zašrafanih nazovi rogova u kojima je staklena epruveta s kiselinom, pa kad se taj olovni rog od udara savije (ne i probije) ono se razbije staklena epruveta, kiselina se prolije po ispod epruvete ugljiku(?) nastaje struja (olovni galvani ?lanak), koja pali iniciraju?i naboj, a taj eksplodira i mina detonira.
Prosto ko „pasulj“ kako kažu naše „komšije“, jednostavno i ne zakaže nikada. Navodno su mine sve ili dio preure?ene pa su postale akusti?ne, ali isto tako bi se mogle (ili i jesu) preraditi da su i hidrotla?ne(?)
Za ovu minu na slici:  https://nautica-portal.com/forum/index.php?topic=7307.390  ne vjerujem da ima 125 kg eksploziva, ali kad upravo ta „mala“ drmne onda to izgleda ovako:

Baš ta mina koja je kontrolirano aktivirana

Strici

Ina?e ono što se zadnje ?uje da Ukrajinci tuku i potapaju suparni?ke brodove, a zadnja vijest je bila da su dronom pogo?ena dva Raptora, to ovakva:

„ RAPTOR“  jurišni ?amac Ruske mornarice

Ima daljinski upravljan, stabiliziran opti?ko-elektronski teški mitraljez 14,5 mm plus dva 7.62mm.
Oklopljen na metke klase Br4, dug 17m, širok 4,1m, navodno do 50 ?v brz.
U Crnom moru Rusija ih je imala 8, a sad su ostala (naravno navodno) samo dva.
A ovdje sam u ovom topi?u stavio
https://nautica-portal.com/forum/index.php?topic=7307.120  Ruski RAPTOR i gotovo isti Švedski ekvivalent CB-90. Naravno da je jedan ?ista kopija drugog, pa poga?ajte ko je koga kopirao? Ali obadva izgledaju „nabrijano“, a bilo bi zanimljivo vidjeti kako izgledaju i „nenabrijani“, to bar jedan od nestalih 6.

pelig

Jesu li to ona ista dva Raptora o kojima je fti?ek izvjestio na prethodnoj strani ili su nova dva?

Ina?e poslijednje što sam ja ?uo da je bio jedan ozbiljniji boj za povrat Zmijskog otoka; I da su se tu Ukrajinci ozbiljno opekli izgubivši gomilu ratne tehnike, prvenstveno aviona i helikoptera.

fti?ek

evo popisa sa sajta gde su pobroeni vsi dokumentirani gubitci (kliknejte na brojko v popisu pak se otpe slika) sa obe strane i ukrainske u ratu i ruske u špecialnoj operaciji kak oni veliju.
Ukrainci  https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-ukrainian.html
Naval Ships (17, of which destroyed: 4, captured: 13)
1 Krivak III class frigate 'Hetman Sahaydachniy': (1, scuttled to prevent capture by Russia)
3 Gyurza-M class gunboat: (1, Akkerman 'P174', captured) (2, Vyshhorod 'P179', captured) (3, Kremenchuk 'P177', captured)
1 Island class patrol boat P190 Slovyansk: (1, sunk)
1 Stenka class patrol boat (Operated by the Sea Guard): (1, BG-32 'Donbass' sunk)
2 Zhuk class patrol boat (Sea Guard): (1, 'BG 118', captured) (2, unknown ID, captured)
1 Sorum class seagoing tugboat 'Korets' ''A830 or P186'': (1, captured)
7 Small patrol boats (Sea Guard): (1, unknown, damaged and captured) (2, BG ??8, captured) (3, BG 311, captured) (4, BG 14, captured) (5, BG 24, captured) (6, BG 310, captured) (7, unknown ID, captured)
1 Pr.304 Amur Class command ship 'Donbas' ''U-500'': (1, destroyed)

Rusi   https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html?fbclid=IwAR3tlWzABiAwpRdnJrtSmOvdbidLeOZbf93_MTLEJB7VplaF1CwePz1VG3I&m=1
Naval Ships (9, of which destroyed: 7, damaged: 2)
1 Project 1164 Slava class guided missile cruiser 'Moskva': (1, sunk)
5 Project 03160 Raptor class patrol boat: (1, destroyed by Bayraktar TB2) (2, destroyed by Bayraktar TB2) (3, destroyed by Bayraktar TB2) (4, destroyed by Bayraktar TB2) (5, damaged)
1 Project 1171 Tapir class landing ship 'Saratov (BDK-65)': (1, destroyed)
1 Project 775 Ropucha class landing ship: (1, damaged)
1 Project 11770 Serna class landing craft: (1, destroyed by Bayraktar TB2)

Strici

Citat: pelig  u Svibanj 12, 2022, 06:24:01 PRIJEPODNE
Jesu li to ona ista dva Raptora o kojima je fti?ek izvjestio na prethodnoj strani ili su nova dva?

Ina?e poslijednje što sam ja ?uo da je bio jedan ozbiljniji boj za povrat Zmijskog otoka; I da su se tu Ukrajinci ozbiljno opekli izgubivši gomilu ratne tehnike, prvenstveno aviona i helikoptera.

Da to su ta dva, ali ih je još bar dva ista takva. Vijest je ustvari ve? „zastarjela“.
Naime Ukrajinci su žestoko bombardirali od Rusa zaposjednuti školji? i uništili sve što se dalo, a glavni im je cilj bio S-300, protuavionski sustav koji su Rusi nakon zauzimanja tamo postavili, ali i svoje bivše ure?aje koje su tamo morali ostaviti.
Pa kad je protuavionski sustav uništen, Rusi su desantnim brodom ponovno dopremili novu opremu.
Prilikom iskrcavanja, (ili uplovljenja) na onaj jedini molo, Ukrajinci su dronom opi?ili po tom desantnom brodu i ponovo uništili doveženu opremu i ?ini mi se prije sveg toga pogodili i druga dva Raptora.
Oborili i veliki helikopter koji je na oto?i?u iskrcavao neku opremu.
Dakle sve su temeljito posmicali, a i sami izgubili dva aviona, mislim MIG-27 i MIG-24, vjerojatno i neke dronove.
To ja sve po sje?anju, a na kompu imam preko sedamdesetak E-Mail-ova koje sam si sam poslao odonuda gdje sam bio zadnja skoro tri tjedna, jer „odonuda“ sam samo mobitelom pratio situaciju, a sad se skoro pa i grozim po?eti to „žvakati“.
No vijesti prestižu jedna drugu, pa si mislim žalibože truda, jer koga zanima s malo više truda može sve to sam doznati.
Ali ipak kako piše i javlja nekoliko agencija,  veoma skra?eno danas i ova:
https://avia-pro.de/news/na-ukrainskom-ostrove-v-chernom-more-zamechena-strannaya-voennaya-aktivnost

…?udna vojna aktivnost uo?ena je na Zmijskom otoku s neidentificiranim brodovima u blizini.
Prije nekoliko sati uo?ena je ?udna vojna aktivnost na ukrajinskom Zmijskom otoku u zapadnom dijelu Crnog mora. Uz pomicanje vojnih vozila po otoku, uz njegovu obalu uo?ena je i ogromna morska platforma s dizalicom koja se vjerojatno koristi za podizanje odre?enih predmeta iz mora, a u neposrednoj blizini mogli su se vidjeti mali ratni brodovi.
https://avia-pro.de/news/na-ukrainskom-ostrove-v-chernom-more-zamechena-strannaya-voennaya-aktivnost...

Kad malo do?em k sebi stavim neke linkove