Ratne mornarice drugih zemalja

Autor pelig, Svibanj 15, 2020, 11:49:57 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Strici

Prije nekog vremena sam nešto pisao o nekom turskom topu. Naravno nisam ga ni vidio ni znao, a ?ini mi se uporedivo s Boforsom?
Ti si mislio da taj turski nije tako dobar kao Bofors. Naravno da se s Boforsom oni  ne mogu usporediti, ali ja sam tada neko vrijeme "?a?kao" o oružjima proizvedenih u Turskoj, pa se donekle uvjerio da i nisu baš dibidusi, a prvenstveno i zbog cijene, jer je (pretpostavljam i duplo manja nego u svijetu priznatih marki), a kod "sitnih" mornarica cijena je uglavno u prvom planu. Naravno pretpostavljam, ali sam tako uvjeren. :icon_scratch:
Pratim ja i poneko njihovo sitno za rekreaciju i hobi oružje, i mogu re?i da karakteristikama i testovima vi?eno u mnogome konkurira poznatim markama.
Tako isto i ovaj 35mm top, koji je skoro pa isti Oerlikon. Nema baš mnogo o njemu napisano i videopokazano, ali ovo što ima, pa u karakteristikama i usporedbi s poznatim Oerlikonom skoro pa i ja?i; koliko je napisanom za vjerovati, a onda da o cijeni i ne govorim.
Svu onu pokazanu municiju ispucava, jer je ustvari kalibrom, izgledom i sistemom (?) skoro ko Oerlikon, a još k tome i ono što sam slikom municije (za Oerlikon) pomenuo plus i te granate s kuglicama od volframa, koje su kako sam razumio Turci izmislili (?).
Ustvari da pojednostavnim za te granate s volframovim kuglicama; nije ništa drugo nego kao lova?ka patrona sa sa?mom, koja se rasprši odmah nakon što ju lovac ispuca iz puške, a top ispali granatu s kuglicama koje u granati dolete do blizu ga?anog objekta i tim "inteligentnim" upalja? detonatorom eksplodiraju i zasipaju objekt.
To po meni jednostavno tako objašnjeno, naravno ne znalcima, ali vjerujem da ih ovdje nema mnogo :icon_scratch:.
Evo jedan od linkova gdje se vidjeti: https://youtu.be/_LuZD52MFGw kak se "raspucava" po dronu, a o toj "ATOM Air Brust" granati s "kuglicama", koga zanima nek si sam prevede:
ATOM 35mm Air Burst Ammunition developed by ASELSAN is a
smart ammunition having a base fuze. The effectiveness of the
barreled guns is increased noticeably with the use of Air Burst
Ammunition and they become an important option for small
and high-speed targets.
Together with the ability of precise time counting and the
capability of being programmed during firing by taking muzzle
velocity into consideration; ATOM 35mm Air Burst Ammunition
provides high hit probability against various types of air and
land targets.

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Mnogi povezuju i kažu za sve bespilotno, daljinski navo?eno, samonavo?eno i ne znam kako se sve to danas kaže; DRONOVI.
Pa da filozofiram, po meni imaju i pravo, a ako nemaju onda su si tako odabrali, jer stvarno se svakojako naziva.
Ali onda da i ja dodam po svome. I torpeda su isto tako dronovi. I brodovi bez posada isto tako.
Kao ovaj Seagull-301:

Po krmi vu?e sonar

Principijelno sve to su nekakvi dronovi, po meni naravno, jer kako je zapo?elo (i kod nas na forumu); po?elo je s ono leta nam iznad glave i slika cice moje žene da se malo našalim.
A ono danas su dronovi skoro pa glavni faktor veoma odlu?uju?i o ishodu ratova, ali da povežem s Mornaricama jer ovdje pišem; veoma važni i u Mornaricama.
Tako za po?etak, evo i za "oko" dobro izgledaju?i besposadni univerzalni Izraelski ?amac, koji služi izraelskoj mornarici za traženje i uništavanje morskih mina, (ne razminiranje minolovkama), te otkrivanje podmornica i njihovo uništavanje, pogotovo ako imaju kao ovaj i ona mala protupodmorni?ka torpeda.
Prvo ispaljivanje takvog torpeda sa  Seagull-301 prije par godina:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

Strici

Par rije?i o tom "dron" ?amcu.
Seagull je višenamjenski površinski bespilotni brod (USV) koji se gradi u izraelskoj "Elbit Systems" tvrtki
u suradnji s indijskom Garden Reach Shipbuilders & Engineers (GRSE) tvrtkom, a za mornarice širom svijeta.
Prvi put je predstavljen velja?e 2016g. Dug 12metara, 35 ?v dva motora, a njim se upravlja s broda ili s obalne stanice.
Upotrebljiv za protupodmorni?ko djelovanje (ASW), traženje i uništavanje mina (MCM), elektroni?ko djelovanje, hidrografska mjerenja, sigurnosnu i komercijalnu službu, s ili bez posade, itd.
Pošto je modularno koncipiran, moduli se mogu brzo mijenjati, ve? prema upravo nastaloj potrebi, kao naprimjer, danas je još lansirao protupodmorni?ka torpeda, a "sutra" mora pretražiti morsko dno, pa se modul torpednih cijevi "odvidaju" i "zavida se modul za tegljenje ovog sonara:

a ovakav modul:

Ina?e taj aktivni sonar KATFISH 180 je interferometrijski sonar sa sinteti?kom aperturom (MINSAS) najnovije generacije daje odli?an prikaz morskog dna u kombinaciji sa slikama ultra visoke rezolucije i 3D batimetrijom.... itd, itd; prekomplicirano je i dosadno daljnje opisivanje, koje ako slu?ajno nekog zanima može i sam prokljuviti i ovdje:
https://krakenrobotics.com/themencode-pdf-viewer/?file=https://krakenrobotics.com/wp-content/uploads/2020/11/KATFISH-2020_rev-1.2.pdf

slika iz gornjeg PDF-a, snimljeno sonderom Katefish-180

Strici

fti?ek

Kak te zanimeju dronjimi lete?i i plivaju?i, si videl ovog Turka? Marlin SIDA, ULAQ
E sad kaj je ime proizvo?alca kaj oveg ?uda buš moral potražit.

I pogle? si onaj kanuj?ek s kojim su zgledi ukrainci u Sevastopolu po?ešali ruske brode.
Nekaj kak otc canoe

Strici

Nešto vidio, nešto letimi?no pro?itao, nešto htio, ali osim šturih podataka ne našao, (kao onaj kako kažeš jet "kanu"), a nešto uop?e ne vidio.
Tako ti je kad bi htio sjediti jednom guzom na više stolica. :laughing7:
Ali zapelo mi za oko ovaj zadnji o kojem sam pisao i pokazao neke slike i to prvenstveno jer sam o njemu ?itao da je i za hidrografske mislim da je pisalo "djelatnosti". :icon_scratch:
Pa okolo naokolo, osim to što je pisalo ?amac je modularno primjenjiv za kojekakvu upotrebu, rekoh da vidim tej modul za hidrografiju.
Ali ja sam s hidrografijom zastario kao puška sprednja?a; nabija?a, a današnja hidrografija je neusporedivo uznapredovala od one koju ja znam. :icon_scratch:
Pa onda, sve to su izmislili Izraelci, pa onda ja se divim marljivim i pametnim ljudima, pa onda se isto divim kad mali bude ja?i od velikoga, pa, pa, pa.... :icon_joker:
Nije da ja njih uzdižem i da su mi oni kao Židovi nešto posebno simpa, ne nego rekoh cijenim ih jer su takvi lukavi i ne daju se kao mi žedne preko rijeke voditi. 
I nisam im zavidan, ali bih jako volio da je i naš narod u nekim segmentima njima sli?an; napominjem neke njihove navike potpuno odbacujem.
Tako i taj ?amac, ?amac koji prakti?no preko no?i mijenja upotrebnu mogu?nost, to tim promjenjivim modulima. Zato mislim da je to veoma zanimljiva brodica, pogotovo za sitnobu?etske mornarice i za takva mora kakvo je naše. :icon_scratch:
No za sada nema, ili ne mogu na?i nešto pobliže više o njima.
Možda jer je to ipak novina, pa dok neke pametnije glavonje ne prokljuve, dok im ne proradi kliker pa skapiraju koliko se takvim brodom i modulima može svaka Mornarica jednostavno svestranije opremiti.
Evo mislim da je to Izraelska korveta s koje navode dva takva dron ?amca:

I svaki ima neku drugu namjenu (jedan ima modul SeaScout, drugi ga nema) :icon_scratch:

Strici

Malo druk?ija slika onog drona kod Sevastopolja, a danas je navodno tamo pogo?en još jedan:

Strici

Što se zna o ju?er javljenom napadu ?amac dronovima na ratnu luku Sevastopolj?
Za sada je to prva za njih uspješna potvr?ena upotreba ukrajinskih dron ?amaca nakrcanih eksplozivom. Navodno su napadnuta najmanje tri ruska ratna broda, uklju?uju?i  125 metara dugu rusku fregatu "Admiral Makarov":

i minolovac "Ivan Golubez":

pelig

Citat: Strici  u Listopad 28, 2022, 05:28:45 POSLIJEPODNE
Mnogi povezuju i kažu za sve bespilotno, daljinski navo?eno, samonavo?eno i ne znam kako se sve to danas kaže; DRONOVI.
Pa da filozofiram, po meni imaju i pravo, a ako nemaju onda su si tako odabrali, jer stvarno se svakojako naziva.
Ali onda da i ja dodam po svome. I torpeda su isto tako dronovi. I brodovi bez posada isto tako.

O besposadnim letilicama, plovilima i ronilicama ne bih imao ništa pametno za dodati ali mi je zadovoljstvo pratiti sve što napišete na temi. Me?utim, taj izraz DRON je nešto od ?ega mi se diže kosa na glavi. Jednostavno ne mogu razumjeti zašto naš narod usvaja svaku englesku rije? (prije je bilo jednako za njema?ke, talijanske i srpske) kao jako pametnu, ako nešto što se mora usvojiti kao zakon? Dron je stari engleski izraz za bumbara. I sada kakove veze taj bumbar ima s jednom bespilotnom letilicom? Dobro, možda one igra?ke sa 4 propelera i zuje kao bumbar, ali ozbiljnije letjelice sigurno ne. Ili torpedo, rije? koja se iz hrvatske proširila svijetom. I sad ?emo je zamijeniti engleskim dronom? zar ta plovilica zaista više asocira na bumbara nego na ribu drhtulju od koje ina?e izvire njen naziv? Ja se slažem da je dron kratka rije?, kao i sve ostale engleske rije?i, ali ako je to kriterij za prihva?anje onda bi se dobar dio hrvatskih rije?i trebao zamijeniti engleskim. A tada se postavlja pitanje zašto se služiti hrvatskim jezikom a ne engleskim?

Strici

Ma Pelige govoriš, odnosno pišeš upravo tako kako bih i ja pisao  (kad bih znao, jer podosta nakon 43 godine u "tu?ini" i zaboravih, pogotovo gramati?ki).
Simpa mi je engleski jezik, ali i ne toliko koliko ga u našim nacionalnim jezicima prera?eno upotrebljavaju, a priznajem da se narodi upravo engleskim jezikom govorno "zbližavaju".

Pa sad "otom potom",  globalizacija, engleskogugutanje, englojednoumlje i sad da ne izmišljam daljnje engloslovlje kažem itd. itd.
Moglo bi se jako filozofirati koliko je dobro ili ne baš i dobro.
U svakom slu?aju draže mi je nego "rusoslovlje", iako bi mi najdraže bilo kad bi bilo sve "naškoslovlje", a za uho bi mi bilo francuskoslovlje, iako ga osim par rije?i ne kapiram.
Nego danas ve? poneki rade besposadne brodove i ?amce; ?amce dronove koje prevodilice nazivaju "bespilotne letjelice", pa taku i Turci koji svu tu "bespilotnu" zra?nu eskadrilu dokazano dobro rade. Zanimljiv model, ako prikupim podatke pokazat ?u.