Ratne mornarice drugih zemalja

Autor pelig, Svibanj 15, 2020, 11:49:57 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

fti?ek

Dajte pogle? kaj Rusi imaju (prevod) boldal sam dio sa raketama protiv sveg na zemli i vodi

Tri fregate s vo?enim raketama klase Admiral Grigorovich sada su dio flote i sudjelovale su u vježbama s egipatskom mornaricom i izvele vježbe protupodmorni?kog ratovanja u partnerstvu s krstaricom navo?enih raketa Moskva klase Slava. Klasa Admiral Grigorovich ima UKSK vertikalne lansirne ?elije sposobne lansirati i podzvu?ne krstare?e rakete 3M-54 Kalibr (SS-N-27 Sizzler), kao i nadzvu?nu protubrodsku raketu P-800, osim što posjeduju sposobnost protuzra?ne obrane . Moskva tako?er nosi nadzvu?ne protubrodske krstare?e rakete P-1000 Vulcan, kao i rakete protuzra?ne obrane dugog dometa 3M41 Fort, me?u nizom drugog vo?enog oružja.

Ve?i broj manjih plovila flote tako?er posjeduje zna?ajne sposobnosti za dalekometne udare. Njegove korvete Project 12411 (Tarantul) i 21630 (Buyan) mogu lansirati protubrodske rakete SS-N-22 Sunburn i Kalibr, a projekt 22160 može montirati kontejnerske lansere Kalibr. U stvari, Rusi su izgradili flotu u Crnom moru koja može isporu?iti efekte na dohvat unato? tome što se ne sastoji od velikih površinskih boraca. Odluka da se naoružaju ?ak i relativno mala plovila s mo?nim udarnim sposobnostima zna?i da flota može pridonijeti i odbijanju regionalnog mora i preciznim udarima dugog dometa. Korvete Buyan Kaspijske flote, na primjer, lansirale su krstare?e rakete Kalibr na Siriju 2015. godine.

Od 2014. do 2016. godine flota je dobila šest poboljšanih dizelskih napada?kih podmornica klase Kilo koje tako?er pružaju mogu?nost lansiranja projektila Kalibr, kao i torpeda kalibra 533 mm. Iako nemaju pogon neovisno o zraku, ova plovila su tiha i op?enito se smatra da ih je vrlo teško otkriti u obalnim vodama. One znatno nadmašuju regionalno raspore?ena podzemna sredstva priobalnih mornarica â€" njihova primarna zada?a s obzirom na to da Montreauxova konvencija onemogu?uje ne-priobalne države da razmještaju podmornice u regiji. Tijekom posljednjih nekoliko godina, neki Kilo djelovali su iz Tartusa, s namjerom vjerojatno da ovo raspore?ivanje postane trajno obilježje aktivnosti Crnomorske flote.

Te španciraju?e rakete Kalibar mogu se hitnuti prek 500 kilometrov do onoga kojeg želiju po?eškati.
A v zreku mogu delati kaj ho?eju, posebno na srednjim i vejšim udalenostima, sa jednim A50, onim sa velikim radarom moreju videti sve što ho?eju, avion?eki i korabli mogu lansirati rakete bez da uklu?e bilo kakve radare.

A koju to flotu imeju Ukrainci?
Da je ta fregata ostala operativna bi je strefili ?im bi radar obrnul prvi krug.
A staviti ameriške, franciske ili švedske rakete ni? ne bi menjalo, i da ih stave a gde su sistemi za upravlanje , navo?enje...

Sigurno su Rusi znali bole u kakvom je stanju ta fregata neg glavni v brodogradiliš?u.
Zaprav da su Rusi mislili da je opasna bi je strefili u prvom napadu, dok je Vladimir povedal da hodi v suseda po grincajg.

Verovatno je onesposoblena da je ne bi Rusi oteglili ali ne što im trebe, osim za staro železo a takvih imaju, nego samo zbog simbolike.

pelig

Citat: fti?ek  u Ožujak 09, 2022, 09:28:49 PRIJEPODNE
Dajte pogle? kaj Rusi imaju (prevod) boldal sam dio sa raketama protiv sveg na zemli i vodi
...
Te španciraju?e rakete Kalibar mogu se hitnuti prek 500 kilometrov do onoga kojeg želiju po?eškati.
...
Da je ta fregata ostala operativna bi je strefili ?im bi radar obrnul prvi krug....
Zaprav da su Rusi mislili da je opasna bi je strefili u prvom napadu, dok je Vladimir povedal da hodi v suseda po grincajg.

Verovatno je onesposoblena da je ne bi Rusi oteglili ali ne što im trebe, osim za staro železo a takvih imaju, nego samo zbog simbolike.

Da su Rusi višestruko ja?i, nema sumnje! Da kalibar može potopiti brod nema sumnje. Pitanje je samo, a zašto im nisu pružili priliku da u?ine to? Da potroše jedan od tih malobrojnih i skupih Kalibara koje imaju, ga?aju?i napušteni brod?
Da bi Rusi mogli pokušati otegliti tu fregatu nema sumnje. Pitanje je samo, nije li to bila idealna prilika da se ošteti ili potopi brodove koji bi prišli fregati u pokušaju tegljenja? Nije li to bila prilika da se more oko fregate minira, pa neka ga Rusi razminiraju ako smatraju da je to toliko jednostavno.

I kona?no da se vratim na logiku da nema smisla braniti se od višetruko ja?eg; Ono što važi za usporedbu dvije mornarice važi tako?er i za usporedbu dva zrakoplovstva. Jesu li po toj logici onda Ukrajinci trebali uništiti sve vlastite avione kako im ih Rusi, gospodari neba, ne bi zaplijenili i odnijeli u Donbas? Dalje, ono što važi za usporedbu dvije mornarice važi i za usporedbu dvije  protuavionske odbrane. Jesu li po toj logici onda Ukrajinci trebali uništiti svoje protuavionsku obranu, da ne padne Rusima u ruke? Još dalje, ono što vrijedi za usporedbu dvije mornarice, tako?er vrijedi i za usporedbu protubrodskih artiljerija. Jesu li po toj logici onda Ukrajinci trebali sami uništiti svoje slabašne Neptun rakete jer ionako nisu dorasle mo?nom Kalibru? Da jesu, ne bi prekju?er potopili taj najmodernij patrolni brod, koji je usput budi re?eno bio naoružan upravo tim nadmo?nim Kalibar raketama!

fti?ek

Men se ?ini da se nismo razmeli...
Nigdar nisam rekel da slabejši treba v treš?e dat sve kaj ima da ne padne v ruke nepriatela i da se ne treba borit.

Navel sam sve kaj Rusi imaju tam ne da velim kak su monejši neg da imaju dost toga kaj se može dalše dobacit bez da se izlaže topu fregate.
Primeri su skroz krivi...
Pravi primer bi bil kaj bi ukrainci ostavili na pisti migi?a koji trenutno ne mere letit ali ga se mere opravit kad je realna opasnost da buju rusi zauzeli pistu!? ( primer je i Antonov 225 kojeg su "slu?ajno" drmnuli kad su rusi zavzeli piste Antonova.
Fregata je bila i sad je u Nikolajevu koji je jako blizu mesta gde su Rusi sa Krima krenuli, nije se mogla pokrenut i a verovatno je da ?e Rusi pokušat zauzet luku. Ne bi je odvle?ili pod pretnjom  neg kad bi bilo ?iste.
Za? Rusi nisu ga?ali nepokretnu fregatu za koju su znali da ne mere nigde, pa mogu?e zato jer su ra?unali da buju na kapitalni, glavni brod ukrainske mornarice digli svoju zastavu.

A glej kalibr nisu ni tak skupe ni malobrojne, to im je standardno raketno naoružanje, ima i raznih vrsta, pa Siriu su ga?ali sa Kaspiskog mora  sa nekakvih korveta, morti si mislil da povedam o Zirkon i ostalim hipersuperultrasonik ?udesima koje uvode ali sigurno ih ne koriste tu.

I da zadnjejše, ova fregata ne mere ni imat rakete, starejše setre Krivak II i III, a i mlajše Krivak IV i V maju rakete protiv brodi i kopnenih ciljev ali ova ne, mesto toga ima na premcu top od 100 milimetrov kao glavnejše oružje.

I joj nekaj, pitanje je kolko je sistema na brodu u remontu bilo upotreblivo.

fti?ek

Ak je verovat objavama zgleda da su Ukrainci naplatili Zmijski oto?ek.
Kak povedaju, par manjših ukrajinskih brodi su glumili zeca i navlekli su ruski patrolni brod Vasily Bykov, to je taj kaj je plucal i rigal vatru na oto?ek, u zasedu, pri obali gde su bili ukrainski vebeerovi, a oni su ga pak po?astili salvom raketa. Na videu se vidi dim, morti je potoplen.

Strici

Ma ta fregata osim lijepe figure  i nije bila bog zna koja sila na moru, obzirom što Rusi tamo imaju, a da je i bila u operativnom stanju, tamo ne bi ni bila, nego u Odesi gdje joj je mati?na luka.
A da je i bila u operativnom stanju, osim ?asno se suprotstaviti bi bilo kao ono nekad kad su se zapovjednici potapali s brodom.
To je danas smiješno jer sve vojske; mornarice ?uvaju živote vojnika/mornara, a najviše pilota puno više nego na materijal, odnosno na borbena sredstva.
Isto tako i u trgova?koj floti.
Za primjer je i ovo zadnje sa zapaljenim brodom i tisu?ama ukrcanih automobila.
Mislim da nema više ono probati na sve na?ine sa?uvati brod i teret, nego svi uteku i napuste brod glavom bez obzira.
Znam to je lako meni pri?ati zavaljenom pred kompom u udobnoj stolici, ali svejedno donekle pratim situacije i redovito ?itam takve izvještaje itd.
Nego ta fregata mislim da stvarno i nije bila u stanju pa da je bila i  aktivna išta u?initi, odnosno se suprotstaviti, a iskrcavati topove i tako nešto, danas je utopija jer ni topovi,  ni stanje nije bilo takvo da bi se išta i moglo napraviti.
Ukrajinci su se uspavali, odnosno nisu se pripremili, pa se sada nabrzinu bude, a Rusi pored svih svojih ratnih škola i taktike, nije mi jasno koliko su zabrljali.
To mislim svojim postupcima i doga?ajima na terenu, tako da je velika sre?a da što izgleda generali/admirali kolo ne vode.
Da ne zaboravimo i naši stariji generali su svoje takti?ko znanje nau?ili u ruskim vojnim akademijama.
Nego Fregata je duga 123m 32 ?v. 32oo tona a ima  ovakav lanser:

Pa jedan 100mm top AK-100

Pa dva šestocijevna 30mm topa AK-630-FLAK CIWS  topa

Dva ?etverocijevna torpedo 533 mm lansera

Dva baca?a dubinskih bombi (bez slike)

Jedan Kamow-27 helikopter

Ništa posebno, bez šanse u sukobu  s „Moskva“ fregatom koja se tamo motala.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

pelig

Novosti sa ratišta na Crnom moru; U Sevastopolj da je uplovio patrolni brod Vasilij Bykov za kojeg su Ukrajinci tvrdili da su ga potopili. Sada se naveliko špekulira je li to bilo istina, ili su potopili njegovog blizanca ili su pak Rusi blizanca prebojali u Vasju?

Nikolajev da nije osvojen ve? su Rusi zaustavljeni na prilazima gradu, što ukazuje (barem meni) da je ukrajinska fregata potopljena prerano.  :merror:

Kona?no, Rusi da su prikupili desantnu flotu ispred Odese s ciljem desanta. Kako je ista jako ranjiv cilj, pomorska strategija nalaže da bi na nju trebalo poslati svaki raspoloživ avion ili plovilo (pa i Hreko, ako se nalazi u tim vodama?) bez obzira na cijenu. Mogu?i i vjerojatan gubitak bio bi i više nego nadokna?en razbijanjem te flote. Nešto sli?no kako su pokušali Japanci demonstrirati u bitci za zaljev Leyte. Na žalost, ukrajinska fregata, koja bi u takovoj operaciji trebala igrati jednu od glavnih uloga leži na morskom dnu.  :BangHead:

Dalje više ne?u, jer sam samo htio neprimjetno naglasiti koliki je promašaj bilo potapanje fregate!  :sunny:

Strici

Pratim ovu diskusiju, ali se ne miješam jer niti sam upu?en, niti imam pojma o taktici, a niti uzimam cijelo Crno more kao neko podru?je koje je imalo zna?ajno za ostatak svijeta izvan te "zatvorene bare". Kako se nikad nisam nimalo zanimao za to more, ono sada usporedbom vidjeh da je skoro tri puta ve?e od Jadrana.
To sve zato jer je zatvoreno i lako se zauvijek može !00% zatvoriti.
Ali ipak toliko "takti?ki" mislim da koliko god Ukrajinci bili sposobni, hrabri orni za obranu, nemaju šanse, osim herojski poginuti, a živi mogu postati heroji, ali negdje drugdje; Ukrajina je jako velika.
Ina?e obalna artiljerija, osim što može biti vrlo precizna je kudikamo jeftinija od raketa, a može biti kod desanta vrlo u?inkovita, ali suparni?ki brodovi to znaju, kao i domet topova.
Ina?e što Pelig piše da dalje više ne?e: pa zašto ne?e (iznošenje mišljenja), zašto da ne iznosi svoje mišljenje. U ovoj sadašnjoj situaciji svatko svašta pri?a, naklapa, iznosi svoje vi?enje, a Pelig malo kaže, ali osje?am ima svoju težinu i smisao.
I fti?ek piše zanimljivo, a ja kao napola Zagorac, a napola Dalmoš moram dobro napeti moždane "zavojnice" otcifrati kajkavske izraze pravilno.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

fti?ek

Nekaj ne razmen.
Kak bi se top, i to jeden, sa dometom od 20 km trebal boriti sa raketam koje imaju preciznejši domet barem 10 put dalši od tog topa?
Pa nisu Rusi poslali desantnu flotu bez pratne.
A i tak nema drugih brodi po ?rneme moru koji im pretiju.
Ak napadnu Odesu prvo ju buju iz daline ga?ali iz zraka i sa mora. Nepokretni položaji budu bogato po?aš?eni.
A za onu korvetu kaj smo mislili, nadali, da su je potopili, morti je potopleno nekaj drugega, jer furt je dimilo.

pelig

Ideja je slijede?a; U takovoj vrsti rata gdje imaš dva neravnopravna suparnika, gdje ja?i priprema desant koji ?e vjerojatno zape?atiti ishod rata, slabiji mora angažirati sve što ima, s nadom da ?e ja?em nanijeti gubitke koji bi mogli ugroziti desant i omogu?iti braniteljima na obali da razbiju mostobran. U takovoj situaciji nije više cilj umanjiti vlastite gubitke, ve? zaustaviti neprijatelja. Prije spomenuti primjer bitke u zaljevu Leyte nudio je Japancima da žrtvuju?i flotu, svoj ponos, razbiju Amerikance i uspore njihovo napredovanje. Nažalost zapovjednici flota suo?eni s ogromnim gubitcima su izgubili odlu?nos i propustili priliku.
Drugi, lijepi primjer je englesko iskrcavanje na Falklande tijekom falklandskog rata. Argentinska mornarica, pa i avijacija su izgubile hrabrost u trenutku kada je bilo potrebno u?i u samožrtvuju?u bitku, koja je morala nanijeti tolike gubitke engleskim desantnim trupama, da one ne bi više bile u stanju zauzeti Falklande.
Da se vratimo na Odesu, tamo je primarni cilj branitelja sa?uvati tu poslijednju ukrajinsku luku. Da je napada? višetruko superioran, nema nikakove sumnje. Me?utim, jedan koordiniran istovremen napad mornarice i avijacije, može dovesti Ruse da ne mogu istovremeno potopiti sve napada?eve snage i sa?uvati vlastitu flotu. Pretpostavka je da bi se oni mogli koncentrirati na tu fregatu, dok im se istovremeno prikradaju brzi raketni ?amci i avioni s drugih strana. Kako se to radi lijepo su demonstrirali Izraelci u ratu '73 godine. Maskirali su svoje slabašne topovnja?e me?u ribarske ?amce i nanijeli nadmo?nom neprijatelju velike gubitke, razbivši blokadu vlastite obale.
Ova taktika je jako riskantna, ali jedina koja može donijeti stratešku prekretnicu u ratu dva neravnopravna protivnika.

fti?ek

Perfektno plenirsno, samo:
Kakšni raketni ?amci, Ukraina ih neme.
Zrakoplov?eki !?
Pa ameri su rešili japansku flotu kad su im rešili nosa?e.
Musaši je zaludu bil najvejši i najjašji bojni brod al zalud.