Kako po?eti?

Autor Mala od portala, Prosinac 09, 2012, 06:07:23 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Bagus

Kod mene je to islo ovako.
Cijeli zivot gledam jedrilice.
Na sajmu brodova sjedim sa prijateljem iz osnovne na brodu, ovaj izvla?i iz vre?e jednu novu knjigu i poklanja mi je.
Skok od par mjeseci. Prosla je nova godina i ja se sjetim knjige. Dosta mi je tv-a, kompa, žene, djece. Idem ?itat. Nakon 50 strane tražim oglase za jedrilicu.
16.3. uzimam godisnji i sa sinom odlazim na murter na 5 dana na tecaj jedrenja. Obiteljski popust. Spavamo na regatnom brodu. Nema grijanja. S mora izme?u Prvi?a i Vodica gledamo velebit pokriven snijegom.  Dva dana bura, dva dana jugo cca 20-25?v. Jedan dan maestral. Skiper dva puta projedrio oko svijeta. Sve kaze, objasni, odgovori.
U 9. mjesecu moja prva regata. Na brodu moj prijatelj kojem je to 2x na jedrilici i ja. On na argoli ja na jedrima. Split-Bra? 3.mjesto u klasi.

Pristajanje - teški stres.
Izlazak s veza - predinfarktno stanje.

Bagus

Procitao sam knjigu o jedrenju malih katamarana (hobbie cat), šutejevu život pod jedrima, proveo sate gledaju?i na netu o jedrima, trimanju, skra?ivanju, korištenju opreme, ponasanju na teskom moru, popravcima svega...

traktor

Super, sad ti fali samo iskustva a to je pitanje vremena :thumbsup:

skipper_zg

Ma dobro je ?itanje, brijanje po netu i gledanje videa za shvatiti neke stvarno basic stvari.... ali kada si to nau?io treba u?iti druge stvari npr. o balansu (najbolje na manjem brodu), trimu jarbola, koji trim kada i zašto, malo o proceduru i taktici, strujama uz obalu, dizanju po refulima i sl.  vmg jedrenje, jedrenje po ja?em vjetru sa spi i gen. malo nau?iti o pripremi broda i sl.

To sve samostalno nau?iti i nije baš neka spika.... teško da budeš tako nau?io. Naj?eš?e ljudi malo nau?e, idu na neki kurs ili sl. i nakon prve samostalne plovidbe stanu sa u?enjem jer su kao nešto savladali i zauvijek ostanu teški amateri, sporo jedre, a kasnije kako prolazi vrijeme ne možeš im više niti objasniti da neke stvari ne rade dobro...

Sry ali u?enje traje dulje od samo par tjedana... u?i se od boljih, iskusnijih i u?enje ne staje... po meni bi nakon svakih par tjedana samostalne plovidbe trebalo oti?i na neki kurs u po?etku a kasnije treba i?i na regate, naravno sa boljima od sebe da nešto nau?iš.

Osobno idem na svaku regatu di imam priliku jedriti sa ljudima za koje znam da dobro jedre i uživam na svim pozicijama, svaki puta je gušt i novo iskustvo, nešto se uvijek nau?i ili ponovi, neke nove posade, novi uvjeti, razni brodovi, jedra, rješavanje problema ...
Škola Jedrenja, Regate - Najam brodova

www.sailing360.com

www.jkrudar.hr