Napokon moja brodica - Leisure 17

Autor booky, Lipanj 26, 2017, 11:41:08 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

booky

Citat: Damir s  u Kolovoz 25, 2017, 11:39:14 POSLIJEPODNE
Sada kada je vani po malo urediti  je za sljedece ljeto imas dosta vremena da to napravis i kvalitetno. :thumbsup: :icon_salut:
Je. Bilo bi lakše da sam bliže, ovako ja u Zg, a ona u Puli. Bit ?e više razloga za odlazak na more.  :laughing7:

booky

Nakon ljeta kratki izvjestaj:
Prije nego je barka spustena u more odradjeno je:
- novi podigaci (genova, glavno jedro, topping lift), stavio sam 8mm umjesto 6mm kako je bilo prije
- novi prednji straj i nove donje bocne pripone, stavio sam 4mm umjesto 3mm kako je bilo prije. Na predni straj ugradio sam Norseman repliku iz Unimara (nekako mi se cini da previse hvata ruzinu  :dontknow:), a na bocne pripone klijestima smo upresali radance (u marini Veruda). Zamjenio sam i nategace (morali su ici veci/jaci)
- ugradjena baterija 55Ah (kupljena kod Geca sa foruma). Baterija je punila mobitel i koristena je za rasvjetu. Izdrzala je tih 3 i po tjedna bez dopunjavanja.
- ugradjena je auto uticnica 12v. U nju ustekan USB punjac iz auta.
- kupljeni novi bokobrani Polyform 6kom
- ociscena i izbrusena je sva drvenina na barci, obradjena tikovim uljem. Moram priznati da nisam zadovoljan kako izgleda nakon mjesec dana na moru. Mislim da cu neke dijelove za iducu godinu lakirati.
- servis na penti napravljen (novi semerinzi, novi impeler, ulje u peti, ulje u masini, nove svjecice). Servis odradjen u Tehnomont Pula, marina Veruda. Nakon vadjenja barke provjerio sam ulje u peti i doceka me mlijeko (voda u ulju). Odnio sam pentu na reklamaciju gdje mi je naravno receno da su prije sezone promijenjeni semerinzi gornji i donji, a da je sada probio semering na mjenjacu (to nisu mjenjali jer je kao bilo dobro). Sad cu imati dodatan trosak izmjene semeringa.  :protest:
- nova crijeva i filter za gorivo
- kapa pente uredjena, brusenje, lakiranje, nove naljepnice
- nosac pente skinut, ociscen, servisiran i vracen
- trup ociscen i ispoliran, nove naljepnice registracije barke
To je za sada sto se mogu sjetiti.

booky

Da ne bude bas bez fotografija:

Stanje prije uredjivanja

Lakiranje

Primer i lak

Zavrsen posao

Konacni uradak nije na profesionalnom nivou, ali je za mene prihvatljiv. :laughing7:

Jos nekoliko rjeci o penti:

HONDA BF75
1982 godiste
7.5 konja (tada se jos navodno mjerilo na radilici). Ova penta dosla je sa Bodenskog jezera i po papirima ima 4.4kw (6konja). Mislim da je na jezeru ogranicena snaga vanbrodskih motora pa tako i ovom. Neznam na koji nacin je to napravljeno (mozda dizna), ali nije mi bilo previse bitno.
2 cilindra
tezina po papirima 34-35kg
kratka noga (generalno nije problem po visini jer je nosac klizni, ali bilo bi bolje da je duga noga. Vozio sam pentom i kod malo veceg vala u krmu i noje bil problema (ne znaci da kod jos malo veceg vala nebi doslo do zaljevanja)) :sex:
Kupio sam jeftini kineski brojac sati/okretaja. Po specifikacijama vodootporan  :laughing7: . Na prvoj kisi prestao je raditi. Prema brojacu okretaja, po mirnom moru, penta na 2750 okretaja gura Leisure do pune brzine od cca 4.5-5 cvorova. Najveca snaga po papirima je na cca 5200 okretaja.
Potrosnja se krece u okvirima cca 1,2L na sat
Penta ima izlaz za punjenje akumulatora. Po papirima daje 5A (60W). To vjerojatno na punom gasu. Probao jesam ali nisam punio akumulator. Moze pokretati svjetla na barci bez upotrebe akumulatora.

Strici

Bravo za sve!
Sada samo na brzinu, jer nisam kod u prilici .  Isti izvanbrodski motor sam i ja imao na Leisuri, i mislim da nisam trebao davati više od 1/3 gasa da bi Leisure plovila punom brzinom po izra?unu trupa, a to je negdje oko 5 ?vora. I onda nema uop?e nikakvog vala, klizi kroz more, a motor se jedva ?uje i troši to?no kako si napisao. Kad si sam na brodu, ne smiješ i?i na pramac, jer propeler izranja iz mora. Nemoj nikoga tegliti, ja jesam, spašavao sam 7-8 (?) metarski gliser i izgorio je ventil. Ti motori imaju vrlo mali zazor ventila i kad se nekontrolirano previše ugriju kao što se meni desilo, izgori. Tako pazi da se ne pregrije. Ina?e to su Volvo motori koje je Honda otkupila  (ili je Volvo otkupio od Honde?) i bili su ustvari prvi ?etverotaktni izvanbrodski motori, ili me?u najprvijiima? vrlo dobroga glasa.
Toliko za sada želim ti dobro more i koristan vjetar, a da ?eš uživati uop?e ne zdvojim.

A ovo je ista Honda negdje 1983 godine na tada mojoj Leisuri:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

estan

Zbog tog semeringa na mjenja?u ja sam prošlu zimu imao nekih 2000 kune troška i još se pretvorio u pravu jedrilicu (nisam sa sobom imao pomo?nu pentu), a kako je projedriti u Fošu izme?u bedema i restorana, to zna svatko tko je vidio taj prolaz. Zaravo je nemogu?e, jer uvijek promini ili potpuno stane vitar u prolazu i tada pomo?no veslo jedino spašava stvar (njega sam fala Bogu imao na brodu). Isto su ovi drugi semerinzi svi promijenjeni prilikom servisa, a ovaj je bio dobar.

Strici

Šteta je da Booki  više ne izvještava kako plovi danas?
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!