Author Topic: punjenje laptopa na brodu  (Read 27240 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
punjenje laptopa na brodu
« on: March 08, 2010, 10:19:34 PM »
Za punjenje laptopa trebamo 220 v/50 hz, dakle mrežni napon karakteristika kakav imamo u svakom domaćinstvu. Takav napon možemo dobiti na brodu na nekoliko načina:
1) generator 220V - primjereno većim barkama, daje napon kvalitete vrlo slične mrežnom doma.
2) priključak na kopno - kvaliteta neupitna, ali ovisimo o marini ili vezu na kopnu
3) Inverteri napona - pretvarači koji 12 ili 24 V istosmjerne struje pretvaraju u izmjeničnu 220V. Omogućavaju nam 220 V priključak tiho i uvijek kad nam je akumulator relativno pun, ali imaju dvije mane:  relativno mala učinkovitost - lošiji i do 20% el.energije troše za vlastiti rad pa nisu primjereni za jača trošila. Za punjače nam je dovoljan inverter 100-200VA (Voltampera), pa se fokusirajmo na  drugu manu. Naime, imamo dva tipa pretvarača:a) koji na izlazu daju čisti sinusoidni napon identičan kućnom mrežnom i b) koji na izlazu daju tzv. kvazisinusoidni napon, tj. kad bi njihovu karakteristiku gledali na osciloskopu nebi vidjeli sinusoidu nego neke trokute, trapeze ili kvadre koji svojim vrhom prate frekvenciju 50 Hz i napon 220V. Ovi pod a) su neuporedivo kvalitetniji ali i skuplji, primjerice kvalitetan uređaj od 500VA dođe oko 2500-3000 kn, a ovi pod b) su jeftiniji (500VA se nađe i za 500-600kn) i češće ih viđamo instalirane. Trošila spojena na njih trepere ili zuje više nego na mrežnom naponu a osobito su osjetljiva induktivna trošila-dakle sva ona koja imaju zavojnice ili transformator, a tu spadaju i raznorazni punjači. Zbog karakteristike izlaznog napona za koju transformatori nisu projektirani  u jednom trenutku može doći do  preopterećenja i pregrijavanja nekog strujnog kruga i oštećenja istih. Ja sam konkretno imao slučaj učestalog izgaranja  osigurača u strujnom krugu napajanja glazbene linije  dok nisam nabavio kvalitetniji inverter (to nije bilo na barci).

Zanimaju ma vaša iskustva – dali imate na barci ove jeftine invertere i dali ste imali slučajeve oštećenja priključenih uređaja, dali preko njih punite i laptop ili to isključivo radite u marini, restoranu, mrežnom priključku, dali punjači laptopa koji se i inače relativno jako griju mogu izdržati i napuniti bateriju laptopa  bez problema priključeni na  takav jeftin inverter?

Čisti sinusni napon:
http://www.electriauto.com/wp-content/uploads/2009/08/onda1a.JPG

Primjer invertera sa pravim sinusnim izlazom:
http://solaris-novigrad.hr/proizvodi/sinusni-pretvaraci
http://www.artas.hr/energija/sinusni_inverteri.htm

kvazisinusni napon:
http://www.elektronika-mp.hr/slike/tip3.gif

primjer invertera sa kvazisinusnim izlazom:
http://www.veneko.hr/hr/pages/sinergex.html
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Tin

• Viceadmiral
Re: punjenje laptopa na brodu
« Reply #1 on: March 08, 2010, 10:54:53 PM »
Hmmm, ja laptop punim adapterom na upaljac uticnicu 12V......

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #2 on: March 08, 2010, 10:57:27 PM »
Koristim Balkin AC Anywhere, koštao je oko 70 EUR, radi bez problema za laptop i mobitel.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #3 on: March 08, 2010, 11:21:31 PM »
Hmmm, ja laptop punim adapterom na upaljac uticnicu 12V......
moj adapter sa 220 V daje 16 za punjenje baterije.
Koristim Balkin AC Anywhere, koštao je oko 70 EUR, radi bez problema za laptop i mobitel.
pretpostavljam da je to taj
http://www.svijet-medija.hr/Article.aspx?id=22368&sid=154

mislim da spada u grupu jeftinijih invertera sa kvazisinusnim izlazom

Nemaš nikakvih problema sa pregrijavanjem punjača?
« Last Edit: March 08, 2010, 11:34:20 PM by jazavac »
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline stibra

• Viceadmiral
  • 5o5
    • Sailing Blog
« Reply #4 on: March 08, 2010, 11:42:55 PM »
Nisam primjetio pregrijavanje. Doduše punio sam samo manje laptope.

Offline kulaf

• Timunjer
  • **
« Reply #5 on: March 09, 2010, 09:37:42 AM »
Na moru sam oko 180 dana godisnje.koristim vrlo lagani inverter velicine dvije kutije cigareta i odlicno mi sluzi za laptop í mob.kosta oko 130 kn u emezzeti.

Offline zdravko dren

• Zdravko Dren
  • Noštromo
  • Faks helizim 45 godina - simbol čistoće !!
« Reply #6 on: March 09, 2010, 10:00:37 AM »
Za malo inventivnije preporucam SmartUPS npr, ti uredjaji imaju vrhunski izlazni sklop jer sluze za napajanje racunala u slucaju nestanka napona, ja sam si nabavio takav od 1250VA s neispravnim baterijama (imate ih po tvrtkama ili servisima rac opreme) za 200tinjak kn, (moze i na njuskalo.com), ovo konkretno ima u sebi 2 baterije od 12V 7Ah, ali sam omjesto njih spojio na brodske akumulatore i VOALA, 220V/60hZ cistih sinusnih.. i oko 1000W  anim32
zdravko dren, you are banned from posting and sending personal messages on this forum. Izmišljeno vrijeđanje administratorice Male od Foruma jer je jača i tlači Zdravka kojem u diskusiji nije dorasla, nego koristi podmetanje i silu da ga onesposobi.

Članarina za klasu Krstaš  (Read 10.016 times)

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #7 on: March 09, 2010, 10:52:14 AM »
UPS za PC ili servere također imaju dve vrste invertera, isto tako se drastično razlikuju po cijeni. Ovi skuplji i kvalitetniji pretvaraju AC 220V u 12 V DC i pune svoj akumulator i napajaju inverter koji na izlazu daje čisi sinusni AC 220V.

Nije problem kao što kaže Zdravko spojiti ga na brodsku bateriju, ali sa tolikom snagom treba biti na oprezu jer čas posla isprazni akumulatore ako netko neoprezno nahajca video, tv, par punjača.... Iako u pravilu svi imaju zaštitu od preniskog napona baterije, takvi događaji nisu preporučljivi klasičnim Pb akumulatorima osim ako nisu dubokog ciklusa. Svakako ako se takav nađe za 200 pa i 500 kn (novi sa baterijama dođe preko 3000kn) je pun pogodak  happy0034 i rješava puno toga.
Jeftinija klasa UPSa koji obično imamo doma za kućni PC daje na izlazu kvazisinusni napon i kažu da također nije preporučljivo dugo tjerati PC da radi na njemu, oni su i dizajnirani da u slučaju nestanka struje samo stigneš pospremiti trenutno otvorene dokumente i isključiš ga.

Stoji i dalje pitanje ove teme dali jeftini kvazisinusni inverteri mogu oštetiti uređaje koje spajamo na njih ili zadovoljavaju naše potrebe

Offline kulaf

• Timunjer
  • **
« Reply #8 on: March 09, 2010, 11:10:57 AM »
Ovom mome je nakon dvije godine izgorio osigurac.nikad nije nastetio nicemu,a djabe je skoro.

Offline vragec32

• Kontra-admiral
« Reply #9 on: March 09, 2010, 11:20:56 AM »
Za malo inventivnije preporucam SmartUPS npr, ti uredjaji imaju vrhunski izlazni sklop  ....
Zdravko, zdrav ti nama i živ bio, ajde malo detaljnije o tome, onako kako detaljan znaš biti (npr. Kako osvojiti pehar ...). Naime, već duže vrijeme imam i čuvam jedan takav uređaj (s neispravnim/potrošenim baterijama) upravo za namjenu koju si spomenuo ali nikako da to realiziram, što iz lijenosti ali i zbog neznanja. Može li kakvo detaljnije objašnjenje, šemica ili što već, kako to uredno spojiti (a da se ne pojavi onaj plavičasti dim). Ja nisam električar niti se u elektriku nešto jako razumijem (vjerujem da nisam jedini) ali razlikujem crvene, crne, žuto-zelene i razne druge kablove po brodu. Pazi sad, imam i "univerzalac"! ;D
Jazo, oprosti što nisam direktno u temi ... pojma nemam o skupim i jeftinim inverterima ... ali me Zdravkova varijanta interesira.
Hm, da, i ja laptop punim nekim univerzalnim adapterom (s hrpom različitih utikača) uključenim u "upaljač" i nisam imao nikakvih problema ili barem ih nisam svjesan. Kupljen u HG spotu za cca dvjestotinjak kuna prije par godina.
« Last Edit: March 09, 2010, 11:27:42 AM by vragec32 »