Vez za brod?

Autor Iper, Lipanj 24, 2012, 01:12:35 PRIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 1 Gost pregledava ovu temu.

Iper

Pozdrav narode
Za po?etak se ispri?avam moderatorima i administratorima ako sam otvorio ovu temu u pogrešnoj rubrici (možete je premjestiti i preimenovati ime teme ako vam nije dostojna o ovome o ?emu pri?amo- ja sam stavio tako jer nisam imao pojma šta da stavim jer o nautici nemam pojma).

E sada da krenem…

Imam brod dužine 4,9 m (Pasara, sli?na kao i ova na slici http://www.njuskalo.hr/image-big/mala-plovila/pasara-elan-490-slika-9029731.jpg). Još mi je ispred ku?e, nisam je još ubacio u more. xd Ovo mi je prvi brod, pa nisam baš upoznat s nekim stvarima.

Ne razumijem se baš u brodove i op?enito nautiku pa vas molim da mi pomognete.
Zanima me koliko bi minimalno trebao biti težak uteg (ne znam dali ima neki stru?an naziv za ovo) u moru za kojega ?u vezati brod s obzirom da je ova pasara (prema mojoj procjeni) teška oko 250-300 kg.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

grancipor

Ne treba mi Google. Moja žena zna sve!

estan

Težina korpomorta (mrtvog sidra, utega) ovisi, osom o plovilu i o mjestu gdje ?eš držati brod. Ukoliko je ne zašti?eno od vremenskih neprilika tada bolje da staviš barem nekoliko stotina kila. Ako je u nekoj zašti?enoj vali, dosta ti je 100 kg, možeš betonirati koju automobilsku gumu. Tako?er i na nezašti?enijem mjestu, možeš vezati u seriju više autoguma napunjenih betonom, tako da su po par metara udaljene jedna od druge i da se protežu u pravcu odakle o?ekuješ najproblemati?niji vjetar i valove. Tako?er, ako je izložen jakom vjetru i valovima, brod veži u više to?aka, a ne samo za jednu bitvu (vjerojatno na provi imaš jedan uvidani gambet, bar je moja nekadašnja Elanka to imala). Ukolko su bitve od PVC-a, svakako ih zamjeni za prokromske.

dmeter

Citat: Iper  u Lipanj 24, 2012, 01:12:35 PRIJEPODNE
Pozdrav narode
Za po?etak se ispri?avam moderatorima i administratorima ako sam otvorio ovu temu u pogrešnoj rubrici (možete je premjestiti i preimenovati ime teme ako vam nije dostojna o ovome o ?emu pri?amo- ja sam stavio tako jer nisam imao pojma šta da stavim jer o nautici nemam pojma).

E sada da krenem…

Imam brod dužine 4,9 m (Pasara, sli?na kao i ova na slici http://www.njuskalo.hr/image-big/mala-plovila/pasara-elan-490-slika-9029731.jpg). Još mi je ispred ku?e, nisam je još ubacio u more. xd Ovo mi je prvi brod, pa nisam baš upoznat s nekim stvarima.

Ne razumijem se baš u brodove i op?enito nautiku pa vas molim da mi pomognete.
Zanima me koliko bi minimalno trebao biti težak uteg (ne znam dali ima neki stru?an naziv za ovo) u moru za kojega ?u vezati brod s obzirom da je ova pasara (prema mojoj procjeni) teška oko 250-300 kg.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru

tebi bi vjerovatno bilo dosta 300-400 kg betona i uteg od 50 kg

estan