Author Topic: Boja jedara  (Read 6933 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vivakompa1

• Timunjer
  • **
Boja jedara
« on: September 29, 2012, 12:06:25 PM »
Evo još jedne teme koja me pere u zadnje vrijeme jer mi se bliži trenutak kad ću početi kupovati jedro po jedro, novo za moj brodić...naime pitanje je zašto je 90% jedara po moru bijelo...naravno, jedini razlog koji ja vidim realnim je refleksija sunca i manje upijanje pa time i oštećenje jedrenine zbog uticaja sunca...
Ali, moj problem je što mi se na mojoj barci bijela jedra baš i ne sviđaju i kao glavni minus, osim osobnog estetskog problema, vidim refleksiju bijelih jedara u oči, problem sličan problemu bijelih paluba koji sam odlično riješio tako što sam palubu opitura u radnički žutu, starinsku, rekao bih...
Boja jedara koja bi mi najbolje sjela mojoj barci je boja papirusa, dakle ona kao što su škartoci, ili papir za pečenje u rerni...mislim da ste shvatili...to bi barci dalo potpuno drugi stil i bio bih njime puno zadovoljniji.
Konkretna pitanja bila bi: da li su jedrenine u boji skuplje od "običnih" bijelih, te koje vi mane a koje prednosti vidite u jedrima drugih boja?

Offline trener

• Mali od palube
  • *
Odg: Boja jedara
« Reply #1 on: October 01, 2012, 12:12:51 AM »
Pa evo moje mišljenje što je večina jedara na moru bijele boje iz prostog razloga što su od dakrona, pa tako su sive boje jedra od kevlara. Ako budeš naručio jedra boje "škartoca" doći će te skupljem a nikakav efekt osim što će te svaki sudac na regati prepoznati kada pređeš liniju starta prije vremena.

Offline angelo.ma

• Mornar
  • **
« Reply #2 on: October 02, 2012, 04:36:59 AM »
a šta ima radit na startnoj liniji s dakronskim jedrima osim smetat?  anim35
s jedrima boje "škartoca" bi već bio konkurentan  :sail: :O0:
http://www.trucedesigns.com/pages/materials
« Last Edit: October 02, 2012, 04:39:15 AM by angelo.ma »

Leo

• Guest
« Reply #3 on: October 02, 2012, 08:39:27 AM »
Gle, najveći neprijatelj sintetičkih materijala je sunce..
E sad bijela boja upija najmanje svjetla pa je iz tog razloga najpovoljnija iako to što ne upija odbija pa nije baš ugodno gledati u jedra.
Prije nego je stavljen link na ove materijale i meni je palo na pamet da se na slikama klasičnih jedrilica ili još više jedrenjaka često vide jedra u ovoj "tanganoj" boji, nisam viđao druge boji osim zelenih jedara onog jedrenjaka koji je ploveća reklama za pivo ali tamo im je trebala tolika količina dakrona pa vjerujem da su lako dobili traženu boju.
Ne poznajem tehnologiju pa mi nije jasno u kojoj fazi se boja materijal ali pretpostavljam da bojanje da bi bilo trajno mora biti izvedeno još u fazi niti što uvjetuje cijenu materijala.
Prema opisu pretpostavljam da ne želiš onako "tanganu" tamnu boju već puno svjetliju, vidio sam pokoju jedrilicu modernijih linija s takvim tamnim jedrima i ne izgledaju predobro.
Na stranu i problem da takva tamna jedra već nakon relativno kratkog perioda (ovisi o izloženosti) izgledaju staro i izlizano.

Offline jazavac

• Admiral
    • servis Frigomehaničar
« Reply #4 on: October 02, 2012, 09:52:12 AM »
Imaš i dakron boje starih platnenih jedara za olditemere i jedrenjake, cijena boli glava. Drž se dakrona i godinama će te služiti. Tamna jedra su od materijala za regatna jedra, bitno skuplja i manje trajnosti od bijelog dakrona.
Za dvadeset godina, biti ćeš više razočaran s onim što nisi napravio od onoga što jesi napravio. Zato otpusti konope. Isplovi iz sigurne luke. Uhvati vjetar u svoja jedra. Istražuj. Sanjaj. Otkrivaj.– MARK TWAIN

Offline Baya

• Timunjer
  • **
« Reply #5 on: October 02, 2012, 04:07:09 PM »
Imaš i dakron boje starih platnenih jedara za olditemere i jedrenjake, cijena boli glava. Drž se dakrona i godinama će te služiti. Tamna jedra su od materijala za regatna jedra, bitno skuplja i manje trajnosti od bijelog dakrona.
A kad smo već kod boja, zanima me postoji li materijal za zaštitu ruba jedra u bijeloj ili nekoj sličnoj, svjetlijoj boji, a ne samo tamno plavi?
Volim brzu vožnju po kopnu i sporu po moru.

Y40

• Guest
« Reply #6 on: October 02, 2012, 04:40:11 PM »
A kad smo već kod boja, zanima me postoji li materijal za zaštitu ruba jedra u bijeloj ili nekoj sličnoj, svjetlijoj boji, a ne samo tamno plavi?
Postoji. Je je imam u bijeloj boji.

Offline more

• Admiral flote
« Reply #7 on: October 02, 2012, 05:30:26 PM »
Kada sam naručivao rolflok prije godinu dana, jedrar (Grego) me pitao koju boju zaštitnog platna želim na ventanu. Ja sam odabrao bijelu i zadovoljan sam, obzirom da ne želim izgledati kao čarteraši.

Offline Baya

• Timunjer
  • **
« Reply #8 on: October 08, 2012, 07:19:23 PM »
Kada sam naručivao rolflok prije godinu dana, jedrar (Grego) me pitao koju boju zaštitnog platna želim na ventanu. Ja sam odabrao bijelu i zadovoljan sam, obzirom da ne želim izgledati kao čarteraši.
Odlično, hvala vam.
Volim brzu vožnju po kopnu i sporu po moru.

Seriola Dumerili

• Guest
« Reply #9 on: October 09, 2012, 06:27:24 PM »
Sad sam u Genovi vidio da Offshore sails iz Genove radi jedra za "stare" barke. Mozda se kod njih moze dobiti kakav info. Boje od prljavo bijele do nekih svjetlosmedjih nijansi