Mali savjeti

Autor Strici, Listopad 06, 2012, 11:25:03 POSLIJEPODNE

« natrag - naprijed »

0 Članovi i 2 Gosti pregledava ovu temu.

Strici

Obratite pažnju, jer tu ?esto po?inje:

Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

nac

Ajde,Strici,daj nama ti sad i rješenje toga. Nemoj nas pustit ?ekat na odgovor. ;)

Strici

Ošte?enja nastaju jer su pete košara ili okova premali pa sile zatezanja vijka iznutra ili vu?e u stranu kad okov košara ili stupica ograde "radi", pa pošto je gelkot krt, on pukne i kroz te pukotine kapilarno stakloplastika pije vodu. Posebno su osjetljive palube u sendvi?noj konstrukciji, a pogotovo starijih godišja, jer je za sendvi? upotrebljavano balza drvo. Taj sendvi? je sloj stakloplastike, pa sloj balze ili neke druge materije, pa sloj stakloplastike. Konkretno na mojoj bivšoj brodici je paluba u sendvi? izvedbi sa balzom. Gornji sloj stakloplastike je cca 5 mm, pa jedno 5 ili 6 balze i opet 5 mm stakloplastike. To otprilike. Ja sam pram?anu košaru dao na preure?enje, pete su bile dovoljno velike, ali je varilac popio previše piva i falio je kut. Ja to nisam vidio, a nije ni bilo "na licu mjesta" nego je vareno 750 kilometara dalje. Tako da sam kod montaže odlu?io montirati kako je. I ve? kod zatezanja sam vidio da se zadni dio malo ukopao kroz gelkot u stakloplastiku palube, no ostalo je tako. Na godinu sam vidio da se malo više ograda klima i odlu?io stvar riješiti.

Eto nacrtao sam da bi bilo jasnije. Karikirao sam namjerno kut pete prema palubi, da bi bilo zornije.
Kroz pukotine je u sendvi?, u balzu ulazila voda, pa sam morao skidati gornji dio stakloplastike, sve dok nisam došao na suhu balzu. Bilo je kojih 15 centimetara prema krmi i 10 u stranu. Da sam dulje ?ekao, bilo bi dosta više vlašne balze, jer ona je porozna i "pije" vodu.
Iskopano sam zapunio sa stakloplastikom  i nije bilo problema. A kut sam "popravio" kajlom od stakloplastike (od oplate razbijenog broda). Kajlu sam strpljivo brusio u klin sve dok nije perfektno popunila kut izme?u palube i pete stubca košare. To ja o mom slu?aju.
Ina?e na prvoj slici se rješava sa ve?om šajbom, tako da se sile rasporede na ve?u površinu. Ali se i rubovi šajbe malo zaokruže. No veli?ina šajbe ovisi i o naprezanju tog i tog okova. Vidio sam da neki stavljaju ispod šajbi i neku vrlo tvrdu gumu. Ustvari bi trebalo svugdje na palubi gdje dolazi neki okov, biti puna stakloplastika, a ispod  metalna podloga dovoljno velika da se sile bolje rasporede. Tako na palubi i podpalubi.
Ne optere?ujte se previše akumulatorima! Permanent magneti i superkondenzatori su budu?nost !!!

angelo.ma

i još bi nadoda da se ispod polo?ice ograde, okova, vin?a, herikleme, ..... , stavi sloj cca 1mm sike i tek nakon 1-2 sata stegnemo do kraja

Strici

Imaš pravo makarane. Ja obi?no radim silikonom, (ne za baš i takve položaje) i pustim uvjek da se po?ne stvr?avati, pa tek tada zategnem. Nikada još na tom mjestu nije procurilo. Jer kad je silikon frižak on iza?e ispod stiskaju?eg dijela puno lakše i više nego kad je "tvr?i". Pa zato kasnije zategnuto bolje "dihta".

Strici

Strici

Te sitne pukotine mnogi ?esto zanemare ili i neznaju da ih imaju na brodu. A imaju ih svi brodovi. Možda ne baš takve, ali imaju sitne falinge, koje se prije ili kasnije više ili manje odraze na stanje broda. Tu se pak pokazuje kvaliteta i solidnost gradnje, ali i održavanja.
Posebno se mora obratiti pažnja kod kupovine broda, polovnog naravno, ali i novoga, jer na novima ?esto budu loši uradci pokriveni nekim predmetom, zamaskirani. Takve pukotine i risovi još nisu na novima nastali i nisu se još stigli "razviti". No netrebate sumnjati, ho?e.
Kad sam kupovao moju sadašnju zadnju brodicu, tada 33 godine staru, dobro sam znao šta me ?eka. Puno posla zbog ljudske nemarnosti, neznanja lijenosti itd. Za stakloplastiku sam bio siguran da je u redu, jer te brodove znam, odnosno poznata mi je solidnost gradnje.
Time ne misle?i na ogrebotine i ošte?enja prilikom upotrebe, ali me ne iznenadi ni luftbalon u gelkotu i sitne falinge. No to je kod stakloplastike isto toliko nevažno, koliko se to lako isanira. Važno je da  ta stakloplastika ne pije vodu, a pritom oboljeva. Svaka pije vodu, ali umjereno da pije i u granicama. Isto kao kod ljudi. Ljudi koji piju u granicama i kontroliraju se nisu pijanci, za razliku od onih drugih. kctu75
Pa ?u vam pokazati par sitnica koje sam gledao tek kad je brod ve? bio u dvorištu. A pri?am da se kod kupovine brod mora dobro pregledati.  A ja prvi puta vidio brod u mome dvorištu (osim na poslanim slikama). No poznavaju?i, kako rekoh marku, nisam se previüe brinuo.

Strici

Pa sam skinuo bokoštitnice jednu

i drugu. I našao nataložine od 33 godine

Osim nadrobljene stakloplastike na ova dva mjesta, sve je bilo u redu. Ta sam mjesta rašpom za drvo odrašpao do zdrave stakloplastike i nalaminirao novo tijelo. I to pobrusio da je bilo ko saliveno.

Strici

Kad radite nešto tako da se izvade vijci, a brod ostane neko vrijeme tako (bez vijaka), i bude pran ili kišilo, zatvorite rupe sa silikonom još dok su suhe. Silikon se kasnije lako izvadi, a rupa ne povu?e vlagu. Ja sam to u?inio vidi se bjelim silikonom. Ali samo zato jer mi je taj tada bio pri ruci.
Kažem stakloplastika ispod bokoštitnica, osim na ta dva mjesta je bila potpuno u redu. Ali te rupe, koje su na slici silikonom zaptivene, one nisu bile kako treba.
Jer svaku rupu u stakloplastici treba po rubovima "frezenkati" Evo zašto:

angelo.ma

rupe se mogu još u?inkovito i jednostavno zatvorit nekom trakom, izolirom, power ili duc tapeom

PS: Strici, ne ispravljam te, samo nadopunjavam  anim32