Dana 8. studenoga 2020. godine, 33 skipera isplovilo je iz Les Sables d'Olonne (Vendée, Francuska) na 9. Vendée Globe, samačko jedrenje oko svijeta. Do danas je u ovoj jedinstvenoj regati još uvijek 27 skipera: 16 francuskih i 9 međunarodnih, uglavnom iz Europe (Ujedinjeno Kraljevstvo, Njemačka, Italija, Španjolska, Finska), ali i Japana. Od 9 međunarodnih skipera koji još uvijek sudjeluju, njih 5 odabralo je Bretagne Sailing Valley® za dizajn i / ili proizvodnju svoje jedrilice. U području arhitekture, građevine ili elektronike, timovi koji se kvalificiraju za America's Cup također se oslanjaju na tvrtke iz Bretagne Sailing Valley®.
Nije slučajno da su najtalentiraniji mornari s četiri strane svijeta došli na obale Bretanje kako bi se pripremili za svoje buduće pobjede. Regija nudi dva glavna bogatstva: idealno pomorsko okruženje i tehnološki ekosustav koji je jedinstven u svijetu.
Foto: SeaExplorer - Yacht Club de Monaco_Boris Hermann - © François Van Malleghem - Défi Azimut 2020
Bretagne Sailing Valley®: jedinstveni ekosustav ...
Ime tehnološkog sektora natjecateljskog jedrenja u Bretanji nastalo je zbog susreta iznimnih jedriličara, s velikim zahtjevima i u potrazi za performansama odgovorne i inovativne industrije koja je već dugo okrenuta maritimnoj ekonomiji.
Foto: MACSF_Isabelle Joschke © Jean-Marie LIOT - Défi Azimut 2020
S više od 210 tvrtki, uglavnom malih i srednjih poduzeća, „bretonsko središte okuplja većinu francuskih offshore regatnih znanja“ i sadrži sve nautičke vještine u integriranom i sveobuhvatnom sektoru: Arhitektura, konstrukcijski dizajn i brodogradnja, proizvodnja opreme i dodataka, sigurnost oprema, brodska elektronika, okovi, opremanje, izrada plovila, obloge trupa, digitalni i informacijski sustav ...
Često vodeće na svojim tržištima, ove su tvrtke međunarodno priznate zbog svoje stručnosti i znanja. Stalna suradnja nautičara, tvrtki i istraživačkih laboratorija u regiji omogućava francuskim skiperima danas plovidbu najučinkovitijim brodovima na svijetu: Ultim, IMOCA, Figaro, Class 40, mini.
Međunarodno priznata stručnost
Za 9 međunarodnih natjecatelja koji se još uvijek natječu u Vendée Globeu, 5 je došlo u Bretanju kako bi dizajnirali i / ili izgradili svoj brod. Posebno bi tu izdvojili skipere Giancarla Pedotea (Prysmian Group), Borisa Hermanna (SeaExplorer) i Isabelle Joschke (MACSF), odnosno 8., 9. i 11. na trenutnom poretku skipera, koji su arhitekturu i izgradnju svog IMOCA povjerili bretonskim tvrtkama (Verdier -VPLP i Multiplast).
Foto: MACSF_Isabelle Joschke © Ronan Gladu - Défi Azimut 2020
Bilo da se radi o arhitekturi, građevinarstvu ili elektronici na brodu, timovi America's Cupa također se oslanjaju na vještine Bretagne Sailing Valley®.
Ovi vrhunski sportski timovi dolaze u potrazi za stručnošću, znanjem i sposobnosti za inovacije. Tehnološka ograničenja neprestano se pomiču, fleksibilnost i okretnost malih tvrtki te sposobnost izvođenja projekta od A do Z jedna su od prednosti Bretagne Sailing Valley®.
Uključena u najveće regate i s najvišom razinom zahtjeva, Bretagne Sailing Valley® neprestano teži izvrsnosti i daje svoj maksimum.
Foto: SeaExplorer - Yacht Club de Monaco_Boris Hermann - © Jean-Marie LIOT - Défi Azimut 2020
Ključne karakteristike Bretagne Sailing Valley®
• 210 tvrtki (industrija, trgovina i usluge).
• Njihova poduzeća uključuju 28 različitih profesija (arhitektura i brodogradnja, IT, oprema, dodaci, izrada jedra, itd.).
• U 2019. ove su tvrtke ostvarile promet od 348 milijuna eura, od čega se procjenjuje 83,5 milijuna eura isključivo u natjecateljskom jedrenju (procijenjeni rast od 16% između 2018. i 2019.).
• U ovom sektoru radi 2.355 zaposlenika.
Ostali tržišni pokazatelji (panel od 118 poduzeća)
Znanje i najsuvremenije tehnologije koje se koriste u natjecateljskom jedrenju služe kao pokretači inovacija u drugim sektorima: nautički, zrakoplovni, pomorski, kompozitni materijali, obrana, jedrenjaci ...
Timovi i sportski projekti
Više od 200 timova i konkurentnih jedriličarskih projekata sa sjedištem u Bretanji (uključujući 21 u IMOCA-i)
• Njihov ukupni godišnji operativni proračun, bez gradnje brodova, procjenjuje se na 58 milijuna eura.
• 85% ovog proračuna troši se u regiji Bretanja.
• Ova aktivnost generira preko 320 radnih mjesta, uključujući oko 120 privremenih
Nautica portal